Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Bobry w zabytkowym parku Krasińskich!

2017-02-16 08:39:17 (ost. akt: 2017-02-16 08:40:18)

Podziel się:

Robinia akacjowa, brzoza brodawkowa, wiąz górski - to tylko kilka gatunków drzew z Zabytkowego Parku w Krasnem, które w ostatnim czasie ścięły i powaliły bobry europejskie. Ale szczególnie narażone mogą być kilkusetletnie graby w najdłuższej w Europie Alei Grabowej. W sprawie niszczenia zabytkowego drzewostanu już interweniował prezes Stadniny Koni w Krasnem.

Jak informuje stadnina, w jednym ze stawów znajdujących się na terenie Zabytkowego Parku Krajobrazowego zadomowiły się bobry europejskie. Ich krótka działalność okazała się zgubna dla wielu drzew znajdujących się na wyspie w kształcie litery "D". Rosły na niej drzewa z gatunku robinia akacjowa, brzoza brodawkowa, wiąz górski, klon zwyczajny oraz podszyt z gatunku dereń biały. Niestety, na skutek działalności bobrów, drzewa zostały okaleczone i powalone. - Teraz zalegają częściowo na wyspie oraz na powierzchni stawu - informuje Dariusz Domański, prezes
Stadniny w Krasnem.

Zanim bobry dostaną się do parku

Właściciel parku o zdarzeniu poinformował Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie, Delegatura w Ostrołęce. Ten przeprowadził wizję lokalną. - Mając na względzie ochronę cennego drzewostanu, wskazał o podjęcie niezwłocznych doraźnych działań mających na celu zabezpieczenie drzew od stawów przed przedostaniem się bobrów z rowu melioracyjnego do parku - informuje prezes.


Powalone drzewa zabezpieczono siatką

Nadcięte drzewa zostały zabezpieczone metalową siatką. Jednocześnie właściciel rozpoczął starania o bardziej radykalne sposoby walki z gryzoniami. - Spółka wystąpiła z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie (...) o wyrażenie zgody na podjęcie skutecznych i radykalnych sposobów przeciwdziałania szkodom wyrządzonym przez bobry - dodaje prezes Domański.

Odłowią czy odstrzelą?

Czy to oznacza odstrzał tych zwierząt? Niekoniecznie, ale takie rozwiązanie też jest możliwe. Stadnina argumentuje, że dalsze działania bobrów mogą doprowadzić do zniszczenia historycznie utrwalonego parku w Krasnem. Szczególnie zagrożona wydaje się być słynna 1,5 kilometrowa Aleja Grabowa. To najdłuższa tego typu aleja w Europie. Zwłaszcza, że bobry zaczęły ekspansję również na półwyspie drugiego stawu. Tam również widać już ślady działalności gryzoniów.

RDOŚ analizuje wniosek

Na razie jednak Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska nie podjął decyzji o wydaniu zezwolenia na radykalną walkę z bobrami. - Robimy wszystko, by zapobiec zniszczeniu przez bobry ukształtowanego przez wieki zabytkowego zespołu parkowego w Krasnem - dodaje właściciel stadniny. Do sprawy na pewno wrócimy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB