Poniedziałek, 27 maja 2019. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Burmistrz z radnymi w senacie

2017-03-24 08:37:29 (ost. akt: 2017-03-24 08:40:19)

Podziel się:

W Senacie dyskutowano o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej jako jednej z form partycypacji obywatelskiej, która mogłaby wzmocnić aktywność społeczeństwa. Ważnym głosem na spotkaniu był głos z Przasnysza.

Część uczestników konferencji „Rola obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w stanowieniu prawa miejscowego”, zorganizowanej przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wspólnie z Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Warszawie, opowiedziała się za ustawowym zagwarantowaniem obywatelom prawa do inicjatywy uchwałodawczej, część zaś ? za obecnie funkcjonującym modelem. Wśród uczestników był burmistrz Waldemar Trochimiuk z szerokim gronem radnych miejskich: Bogusławem Wiaderek, Małgorzatą Żbikowską, Wandą Winnicką, Piotrem Jeroznim. Mirosławem Chmielewskim, Elżbietą Lompert Adamem Wasiak oraz pracownikeum urzędu Anną Brus.
- Pojechaliśmy tam, merytorycznie przygotowani, myślę, żę przedstawiliśmy punkt widzenia praktyków. Był to ważny głosw dyskusji -mówią zgodnie radni Elżbieta Lompert i Adama Wasiak.

Brakuje zapisów w statutach

Otwierając spotkanie, wicemarszałek Maria Koc podkreśliła, że inicjatywa uchwałodawcza może mieć wpływ na wzmocnienie zaangażowania społeczności w funkcjonowanie gminy.
- Dzięki niej mieszkańcy mogą też realnie wpływać na to, co dzieje się w ich gminie, rzadko jednak z tej możliwości korzystają. Tylko 1/3 samorządów ma w swoich statutach zapisy umożliwiające zgłaszanie inicjatyw przez mieszkańców. Jej zdaniem należy upowszechniać wiedzę na temat tego narzędzia- mówiła Maria Koc.
Zdaniem przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senatora Piotra Zientarskiego z przepisu art. 3 ust. 2 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego wynika, że prawo do inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców powinno zostać uregulowane ustawowo. „Uważam za zasadne znowelizowanie ustaw dotyczących samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, które polegałoby na ogólnym zagwarantowaniu mieszkańcom prawa do inicjowania uchwał” – mówił senator Piotr Zientarski. Dodał, że kwestie szczegółowe, jak wymagana minimalna liczba podpisów pod inicjatywą czy tryb postępowania z projektem uchwały, powinny zostać uregulowane w statutach jednostek samorządu terytorialnego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB