Niedziela, 24 lutego 2019. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Jest strategiczny inwestor w Chorzelach. Czeka nas wielka rewolucja?

2017-03-24 08:46:57 (ost. akt: 2017-03-24 08:47:31)

Podziel się:

W Chorzelach powstanie wielki klaster meblarsko-budowlany z kapitałem polsko-austriackim. Wartość inwestycji to ponad 2 miliardy złotych - dowiedział się Kurier Przansyski w czwartek, 16 marca tuż po podpisaniu aktu notarialnego nowego inwestora z powiatem przasnyskim. Dzięki temu spółka stała się właścicielem prawie 100 hektarowego gruntu w Chorzelach, a powiat w ciągu kilku minut wzbogacił się o 21 miliionów złotych.

Tyle wynosiła bowiem wartość działki w podstrefie chorzelskiej. Ale to dopiero początek. Spółka chce tu zainwestować w sumie przeszło 2 miliardy złotych. Trudno jednak oszacować realny wpływ na przyszłość całego powiatu.
- Dzięki tej inwestycji powiat przasnyski całkowicie się zmieni - podsumowuje starosta przasnyski Zenon Szczepankowski. Ostatnie tygodnie to czas wielkich przygotowań do podpisania tej długo wyczekiwanej przez wszystkich umowy, która zmienić może wszystko.
- Spółka chce tu zainwestować ponad 2 miliardy złotych. Docelowo dzięki inwestycjom zatrudnienie może znaleźć 1300 osób. Przy samej budowie klastra będzie pracowało około 1000 osób. Projekt jest już właściwie gotowy - zapewnił starosta przasnyski.
Sam inwestor do Przasnysza przyjedzie w poniedziałek, 27 marca. Jego wizyta zbiegnie się z sesją rady powiatu, na której chce przedstawić swoje plany związane z rozwojem firmy. Do tego czasu, obie strony nie chcą ujawniać żadnych nazw i szczegółów.

Klaster - o co chodzi?

Najpierw słowo od Wikipedii. "Klaster to skoncentrowana przestrzennie (geograficznie) grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji, powiązanych ze sobą siecią pionowych i poziomych zależności, konkurujących i współpracujących ze sobą. Obecność w klastrze daje przedsiębiorstwom szereg korzyści i pozwala wzmocnić ich przewagę konkurencyjną." W przypadku Chorzel, ale także i Sierakowa, chodzi o klaster meblarsko-budowlany, co oznacza, że w jednym miejscu wokół dwóch czy trzech dużych fabryk skupią się mniejsze zakłady - kilkanaście, może kilkadziesiąt firm, produkujących podzespoły, komponenty, lub po prostu zapewniający właściwą logistykę wokół jednej branży. Plany dotyczą również zbudowania centrum transportowo-logistycznego z wykorzystaniem bałtyckiego odgałęzienia tzw. Jedwabnego Szlaku. Jak zdradza spółka, produkowane tu będą pojazdy, materiały budowlane, drewniane konstrukcje klejone, materiały i prefabrykaty do wyposażenia wnętrz, produkcji meblarskiej itp. Z czasem z Chorzel wyjeżdżać będą kontenery z gotowymi domami pasywnymi, a nawet z gotowymi do zestawienia budynkami hoteli, szkół, przedszkoli, biur, itp. Ale na inwestycji zyskają również przasnyskie firmy, które będą świadczyć usługi na ich rzecz - od transportu po gastronomię.

Sukces - zasługą długiej i konsekwentnej pracy

O lokalizacji inwestycji nie zadecydował przypadek. Wszystko stało się dzięki konsekwentnej realizacji planu sprzed 10 lat, kiedy to wykupiono pierwszy grunt pod strefy ekonomiczno-gospodarcze w Przasnyszu. Konsekwentne nabywanie gruntów i ich doskonałe uzbrojenie sprawiły, że w końcu grunt został dostrzeżony przez inwestorów. Ale kluczem do podjęcia decyzji była kolej. A konkretnie połączenie portu w Gdyni z centralą przeładunkową w Łodzi. Gdyby nie reaktywacja kolei i przeprowadzenie gazociągu, do rozmów w ogóle by nie doszło. Dzięki temu, że przed kilku laty Chorzele znalazły się w planach reaktywacji trasy kolejowej od Wielbarka do Ostrołęki, być może dziś można mówić o sukcesie.

Zyskają inne gminy, zyska cały powiat

Całym klastrem przemysłowo-transportowym i handlowym będzie kierować spółka SO SPV 114 Spółka z.o.o. z Warszawy, która wygrała przetarg na największą działkę w Chorzelach o pow. 94 ha. Spółka ta reprezentuje inwestora w kwestiach organizacyjnych. Pieniądze ze sprzedaży strefy w Chorzelach starostwo zainwestuje w każdym mieście i gminie powiatu - zapowiada starosta Zenon Szczepankowski. Za sprzedane grunty w Chorzelach starostwo wykona co najmniej jedną znaczącą inwestycję w każdym mieście i gminie powiatu. Mowa o lodowisku w Przasnyszu, dwóch zalewach w Przasnyszu i Chorzelach, rozbudowie Szkoły Muzycznej w Przasnyszu czy rozbudowie budynku starostwa.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gosc #2208341 | 213.184.*.* 24 mar 2017 10:19

    darujcie juz to lodowisko...pieniądze wyrzucone w błoto...wystarczy basen... (śmiech na sali), lepiej zainwestowac w atrakcyjne sciezki rowerowe, ale nie tylko asfaltowe...również terenowe, leśne.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)