Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Zmarł Mariusz Łyszkowski.

2017-03-31 13:01:19 (ost. akt: 2017-03-31 13:12:52)

Podziel się:

29 marca 2017 roku zmarł Mariusz Łyszkowski. Był nauczycielem, regionalistą, historykiem. Od 2010 roku był prezesem i założycielem grupy rekonstrukcyjnej 14 pułku strzelców syberyjskich, koła historycznego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

Rekonstrukcja historyczna była Jego ogromną pasją, której poświęcał wiele czasu. Od momentu powstania grupy rekonstrukcyjnej wystąpił w ponad 200 rekonstrukcjach, inscenizacjach oraz zlotach historycznych.

Prócz imprez historycznych występował (co bardzo lubił) w szkołach prowadząc prelekcje z uczniami w "wersji żywej". Był ekspertem od broni historycznej i umundurowania począwszy od średniowiecza po okres PRL-u. Przez lata pracy nad swoim hobby doprowadził "guzik po guziku" do odtworzenia umundurowania okresu: Powstania Styczniowego, Legionistów Puławskich, 5 Dywizji Syberyjskiej (Polskiej formacji ze wschodu), formacji bolszewickiej, armii carskiej Rosji, LWP, Armii Czerwonej oraz Żołnierzy Wyklętych. Był autorem wielu scenariuszy imprez w kraju.

Dzięki Niemu powstało wiele publikacji historycznych z których był również autorem dzięki czemu GRH 14PSS stał się jedną z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w kraju. Mariusz wystąpił w wielu filmach i serialach dokumentalnych, programach telewizyjnych min. "Wróćcie nim opadną liście", "Zapomniany Legion" - Przemysława Bednarczyka, w cyklu dokumentalnym "Historia Żywa" - Bednarczya, "Wojownicy Czasu" - Gajewskiego, "Pytaniu na Śniadanie" w TVP 2, POLSAT NEWS itd. Był człowiekiem pogodnym i lubianym. Jego wkład w promowanie regionu przasnyskiego jest nieoceniony. Wszystko robił bezpłatnie i w wolnym czasie.

Mariusz miał wielu przyjaciół w kraju i za granicą, wszędzie był rozpoznawany. Potrafił zorganizować dioramę w czasie imprez na najwyższym poziomie. W 2016 roku w czasie Święta Twierdzy Boyen 14PSS wybudował obozowisko ze szpitalem według Jego pomysłu, dzięki temu 14PSS otrzymał główną nagrodę za zajęcie I miejsca. Wcześniej w 2012 roku w Ogrodniczkach diorama 14PSS pomysłu Mariusza Łyszkowskiego zajęła III miejsce z pośród kilkudziesięciu prezentacji innych grup. Mariusz prócz żołnierza odtwarzał sylwetkę lekarza z okresu Wielkiej Wojny. Ziemia przasnyska straciła mądrego i zasłużonego człowieka. Mariusz Łyszkowski odszedł w wieku 52 lat pozostawiając żonę i trójkę dzieci oraz wiele planów i niewykorzystanych pomysłów.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. SAD #2216542 | 188.146.*.* 4 kwi 2017 11:42

    Szkoda człowieka. Znałem Go i osobiście wysłuchiwałem Jego opowieści. Często mówił o historii Przasnysza, o wojnach i ofiarach. Byłem na Jego pogrzebie, który był wielki. Pięknie podziękował Mu ten Pan z Jego grupy historycznej. Niech spoczywa w spokoju

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Krzysztof #2215735 | 79.188.*.* 3 kwi 2017 11:21

    Przez kilka miesięcy pracowałem w Przasnyszu i miałem przyjemność poznać Pana Mariusza. Wspaniały człowiek. To wielka strata. Odpoczywaj w pokoju.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz