Niedziela, 24 lutego 2019. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Ku pamięci kardynała Aleksandra Kakowskiego

2017-04-11 15:02:03 (ost. akt: 2017-04-11 15:02:50)

Podziel się:

Uczniowie klasy II Gimnazjum Zespołu Szkół w Krępie Nowej pod opieką Pani Jolanty Niestępskiej przez projekt edukacyjny „Kardynał Aleksander Kakowski – wielki człowiek z niewielkich Dębin” zapoczątkowali udział szkoły w cyklu obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Postanowili oni lepiej poznać i przybliżyć okolicznym mieszkańcom postać człowieka, który brał czynny udział w odrodzeniu się Polski, urodzonego na terenie naszej gminy i parafii.

Uczniowie tak opisują swoją pracę:

Z tematem zmagaliśmy się przez kilka miesięcy. Zbieraliśmy i opracowywaliśmy informacje na temat życia, działalności i osiągnięć kardynała. Skontaktowaliśmy się z panią Józefą Kierzkowską – krewną kardynała, aby zaczerpnąć informacji o prywatnym życiu kardynała i jego kontaktach z rodziną. Nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Historycznym w Przasnyszu, które udostępniło nam swoje materiały. Odwiedziliśmy miejsca związane z najwcześniejszym okresem życia Aleksandra – przasnyską Farę, gdzie został ochrzszczony.

Mieliśmy zaszczyt zaprezentować efekty naszej pracy na uroczystym podsumowaniu projektu, na który przybyła pani Wójt Grażyna Wróblewska, pani Józefa Kierzkowska, kierownik zespołu Referatu Obsługi Oświaty pani Danuta Załęska oraz dyrekcja, nauczyciele, gimnazjaliści i uczniowie klasy VI.

Przygotowaliśmy wystawę pamiątek, sprzętów domowych i gospodarczych, pochodzących z okresu międzywojennego. Przygotowaliśmy tablicę informacyjną o kardynale i przeprowadziliśmy wśród gimnazjalistów konkurs na jego temat. Przedstawiliśmy prezentację multimedialną, w której zamieściliśmy zgromadzone informacje. Wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Nowej Krepie obejrzeli wystawę.

Kolejnym przedsięwzięciem jest ogłoszony ogólnopowiatowy konkurs plastyczny „Aleksander Kakowski – syn Ziemi Przasnyskiej, współautor odzyskania niepodległości przez Polskę”. Konkurs organizowany jest w 3 kategoriach wiekowych. Do udziału zostali zaproszeni wszyscy uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjów powiatu przasnyskiego. Ogłoszenie wyników nastąpi na początku czerwca.

Tradycją stały się już majowe Biegi im. Aleksandra Kakowskiego oraz festyn rodzinny organizowany przez parafię Święte Miejsce. Zespół Szkół w Nowej Krępie jest jedną z instytucji wspóltworzących to wydarzenie.

W przyszłym roku przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Jedną z postaci, która zapisała się na kartach historii i miała realny wpływ na kształtowanie się państwowości niepodległej Polski był kardynał Aleksander Kakowski.

Ten wielki patriota, został na nowo odkryty dzięki zaangażowaniu Pani Wójt Grażyny Wróblewskiej oraz proboszczów parafii Święte Miejsce księży Jana Pakieły i Marka Makowskiego. Dlatego też wszystkie podejmowane działania związane z postacią kardynała Aleksandra Kakowskiego odbywają się pod patronatem pani wójt.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB