Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Nauka przez pracę i dla pracy

2017-05-09 10:33:26 (ost. akt: 2017-05-09 10:35:08)

Podziel się:

Czterdziestu uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach w okresie wakacji w ramach projektu edukacyjnego „Dobre kwalifikacje i zatrudnienie” będzie odbywało pierwszy w życiu staż zawodowy. Kucharze, mechanicy – operatorzy maszyn i urządzeń, stolarze oraz technicy obsługi turystycznej zostali zatrudnieni przez przedsiębiorców z Chorzel, Przasnysza, Szczytna, Wielbarka, Jednorożca i Olsztyna.

Pracować będą w zawodach, których wykonywania się uczą, przetestują w praktyce umiejętności opanowywane w szkole i zarobią konkretne pieniądze na dalsze wakacje. Staż zawodowy ucznia Zasadniczej Szkoły Zawodowej liczy 150 godzin, a ucznia technikum 300 godzin. Wynagrodzenie to odpowiednio 1800 i 3600 zł do ręki. Pieniądze pochodzą ze środków Unii Europejskiej. Zyskują uczniowie, przedsiębiorcy otrzymujący darmowego pracownika i szkoła podwyższająca poziom nauczania.
- Staże pracownicze to kolejne działanie placówki mające na celu zwiększenie efektywności kształcenia zawodowego, przez co rozumie się umożliwienie znalezienia pracy po ukończeniu edukacji. Szkoła realizuje dualny system kształcenia, współpracując z firmą Ikea Industry Poland w Wielbarku, największym pracodawcą w okolicy. Uczniowie poprzez kursy pozalekcyjne, finansowane ze środków unijnych, zdobywają dodatkowe kwalifikacje np. uprawnienia na wózki widłowe czy kursy kuchni wegetariańskiej – mówi dyrektor szkoły.
Większość dodatkowych zajęć odbywa się w formie praktycznej, czego doskonałym przykładem jest kurs pilota wycieczek krajowych i zagranicznych oraz rezydenta biur podróży odbywający się w trakcie wycieczki zagranicznej do Pragi. Hitem edukacyjnym szkoły jest jednak co innego.
- Największa atrakcją projektów unijnych to wyjazd 20 uczniów na staże zagraniczne do Malagi w okresie od 3 do 17 czerwca. Całość projektu finansowana z programu Erasmus Plus to ponad 153 000 zł. Kursy zwiększające kwalifikacje zawodowe są prowadzone równolegle z dodatkowymi zajęciami j. angielskiego. Ogółem w roku szkolnym 2016/2017 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chorzelach pozyskał na projekty unijne kwotę ponad 550 000 zł, co w przeliczeniu na każdego ucznia daje kwotę ponad 2000 zł. Dzięki pozabudżetowym funduszom udało się uzyskać 2 pracownie językowe i doposażyć pracownie przedmiotowe. Z pozyskanych funduszy wykonano również remont klasopracowni w internacie - dodaje dyrektor.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB