Poniedziałek, 27 maja 2019. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Gaz w Chorzelach już rozprowadzają

2017-05-10 12:09:48 (ost. akt: 2017-05-10 12:09:49)

Podziel się:

Zgodnie z planami przasnyskiego starostwa strategiczna dla powiatu i wszystkich jego miast i gmin inwestycja nabiera rozpędu. W Chorzelach sieć gazowa, przy ścisłej współpracy Polskiej Spółki Gazownictwa z władzami gminy jest już intensywnie i sprawnie rozprowadzana na terenie miasta.

- Dbając o istniejąca infrastrukturę część prac wykonuje się metodą wiercenia i przecisków w rurach osłonowych. Wcześniej gazociągiem połączono strefy gospodarcze w Przasnyszu i Chorzelach. Gazociąg umieszczono w nowo wybudowanej drodze powiatowej - tzw. trasie różowych słupów. To dzięki utworzeniu stref i zabiegom starosty przasnyskiego do gazyfikacji w ogóle mogło dojść – informuje Sławomir Czaplicki.

Strategiczna inwestycja
Gazyfikacja to jedna z najważniejszych strategicznie dla naszego powiatu inwestycji. Możliwa była dzięki utworzeniu stref gospodarczych w Sierakowie i Chorzelach, które również są już spięte nitką gazociągu posadowioną w drodze powiatowej Przasnysz – Brzeski Kołaki – Chorzele, czyli wzdłuż Traktu Królewieckiego. Powstały na nich również stacje redukcyjne. Ich zadaniem będzie zmniejszenie ciśnienia gazu, który będzie wprowadzony do miast Przasnysz i Chorzele. Następnie zostanie wykonany gazociąg Przasnysz – Lekowo, gdzie sieć zostanie wpięta.

Gaz potrzebny jak prąd, czy woda
- Przedsiębiorczość, na dłuższą metę nie będzie mogła rozwijać się bez gazu, ze względu na wzrastające drastycznie środowiskowe jak i na wiele procesów technologicznych, dla których gaz ziemny jest niezbędny. Gaz jest naszym mieszkańcom i przedsiębiorcom potrzebny, podobnie jak prąd, czy woda. Mieszkańcy Przasnysza, Chorzel, a następnie wszystkich gmin powiatu bardzo skorzystają na tej inwestycji. W końcu nasi mieszkańcy również będą mogli korzystać z gazu ziemnego (mogli nie znaczy, musieli – będą mieli wybór między alternatywnymi źródłami energii) – komentuje starosta przasnyski Zenon Szczepankowski.

Gaz to rozwój
- Gaz jest jednym z najważniejszych mediów warunkujących rozwój gospodarczy, o które pytają i których wymagają obok dróg, niezbędnych mocy energii, czy dostępu do linii kolejowej potencjalni inwestorzy w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej. Decydujące znaczenie miała tu konsekwencja starosty przasnyskiego Zenon Szczepankowskiego w realizacji wizji rozwoju gospodarczego powiatu i poprawy jakości życia mieszkańców.W miastach i gminach za gazyfikację odpowiadają natomiast burmistrzowie i wójtowie – mówi Sławomir Czaplicki – zastępca dyrektora wydziału rozwoju gospodarczego w przasnyskim starostwie.
Jaki będzie to koszt dla powiatu, poszczególnych gmin i indywidualnego mieszkańca, co będzie składało się na te koszty?

- Miasta i gminy nie poniosą żadnych kosztów wykonania gazyfikacji. Całkowity koszt gazyfikacji poniesie Polska Spółka Gazownictwa. Co więcej i co jest bardzo ważne na przyszłość dla miast i gmin – mogą one mieć jedynie stałe zyski budżetowe z gazyfikacji, tj. 2% podatku od wartości inwestycji oraz opłaty za wejście w pas dróg gminnych. Poza tym, wszystkie drogi i miejsca przejścia gazociągu zostaną przywrócone przez Polską Spółkę Gazowniczą do stanu z przed inwestycji. Tak, jak jest to robione w Chorzelach. Mieszkańcy, jeżeli wyrażą wolę korzystania z gazu w swoich gospodarstwach domowych, a będą to indywidualne decyzje zainteresowanych – poniosą jedynie koszt związany wyłącznie z wymianą pieca i rozprowadzeniem instalacji na własnej nieruchomości. Szacowany średni koszt przyłączenia dla gospodarstwa domowego (domu) wyniesie według Polskiej Spółki Gazownictwa ok. 2,3 tys. zł przy typowym piecu c.o.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. NIEZADOWOLONY #2247993 | 89.230.*.* 18 maj 2017 19:06

    KIEDY WRESZCIE TEN GAZ BEZIE ROZPROWADZANY PO PRZASNYSZU, CO Z OBIECANYM LODOWISKIEM CZY PLAŻĄ PANIE STAROSTO TYLKO CHORZELE PAN WIDZI W SWOJEJ WIZI ROZWOJU A CO Z STREFĄ W SIERAKOWIE TLE TERENU WOLNEGO DLA INWESTORA I CO TYLKO MYSZY SIĘ GONIĄ ŚMIECHU WARTE.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz