Poniedziałek, 27 maja 2019. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Inscenizacja odbicia posterunku z historią konstytucji w tle

2017-05-12 08:57:28 (ost. akt: 2017-05-12 08:59:00)

Podziel się:

Mieszkańcy Krasnego mogli obejrzeć inscenizację przedstawiającą rozbicie posterunku milicji. Inscenizację przygotowały grupy rekonstrukcyjne z Warszawy i Ostrołęki. Choć wydarzenia nigdy nie miały miejsca w Krasnem, to jednak wzbudziły dużą ciekawość mieszkańców, którzy licznie przybyli, aby zobaczyć działania rekonstruktorów.

W ten sposób mieszkańcy uczcili obchody święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia te towarzyszyły świętu uchwalenia konstytucji, choć faktycznie trudno doszukiwać się tu wspólnych wątków, bo rekonstrukcja ani nie dotyczyła danego okresu, ani lokalnych faktów historycznych. Rekonstrukcję poprzedziła msza i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu parafialnej scholi. W tym dniu otwarte były katakumby, w których spoczywają Krasińscy. Proboszcz parafii wspomniał ks. biskupa Adama Krasińskiego, który brał udział w tworzeniu majowej konstytucji.
- Ks. Biskup Adam Krasiński, który spoczywa w kryptach kościoła w Krasnem, wpłynął na króla, aby ten uchwalił Konstytucję 3 Maja. Przyczynił się do jej tworzenia. Walczył o suwerenną Polskę. Konstytucja była najcenniejszym dokumentem w historii Polski i świata – mówił proboszcz ks. Krzysztof Kujawa.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB