Poniedziałek, 27 maja 2019. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

210 lat istnienia Nadleśnictwa Przasnysz

2017-05-12 09:01:47 (ost. akt: 2017-05-12 09:03:46)

Podziel się:

Nadleśnictwo Przasnysz obchodziło jubileusz 210 -lecia istnienia. Uroczystości w deszczowej aurze rozpoczęły się od mszy odprawionej w kościele Ojców Pasjonistów. Następnie goście: samorządowcy z powiatu przasnyskiego, pracownicy nadleśnictwa, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego i lasów państwowych w Olsztynie przejechali do sali bankietowej, gdzie odbyła się część oficjalna.

Gości przywitał Stanisław Czarzasty, Nadleśniczy Nadleśnictwa Przasnysz, który przytoczył kilka faktów z historii powstawania Nadleśnictwa Przasnysz.
- W okresie I rzeczpospolitej tereny obrastała puszcza Mazur. Puszcza Mazur graniczyła z Prusami i ziemią Ciechanowską. Tu polowali władcy Mazowsza i królowie. Przed rozbiorami lasy podległe były starostwu powiatowemu. Lasy królewskie w wyniki rozbioru dostały się w ręce Prus. Jednak Powstanie Nadleśnictwa przypisujemy czasom napoleońskim, to jest 1807 rok. Swoim zasięgiem Nadleśnictwo obejmowało tereny puszczy Mazur i część Puszczy Zielonej – przybliżył historię nadleśniczy Nadleśnictwa Przasnysz Stanisław Czarzasty.
Nie zabrakło również odniesień do obecnej działalności nadleśnictwa w Przasnyszu, które przez lata zmieniało swoją terytorialną powierzchnię.
- Pracujemy na terenie 3 powiatów i 8 gmin. Nadleśnictwo obecnie terytorialnie liczy 16 tys ha. Obecnie funkcjonuje w niej 13 leśnictw. Oprócz działalności podstawowej realizujemy projekty rozwojowe. Tworzymy małą retencję. Wybudowaliśmy dojazdy pożarowe i miejsca postoju, a także wiaty turystyczne z miejscami na ognisko. Zasadziliśmy w tym roku 1 milion 86 tys. sadzonek – dodał nadleśniczy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB