Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Politycy w krzyżowym ogniu pytań

2017-05-25 09:33:41 (ost. akt: 2017-05-25 09:35:01)

Podziel się:

Europoseł Julia Pitera, senator Jan Maria Jackowski, poseł Mirosław Maliszewski i poseł Mirosław Pampuch z Nowoczesnej spotkali się z młodzieżą podczas debaty, która odbyła się w Publicznym Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Przasnyszu 19 maja. Politycy w krzyżowym ogniu pytań musieli tłumaczyć się z reformy oświaty i kosztów tej reformy, a także o odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

Gości przywitał gospodarz - Grzegorz Grabowski, dyrektor szkoły. Debacie przysłuchiwał się Waldemar Trochimiuk, przewodniczący rady Piotr Jeronim i Małgorzata Żbikowska, przewodnicząca komisji oświaty.

- Ta debata ostatni raz odbywa się w murach gimnazjum. Za rok będzie odbywała się w murach Szkoły Podstawowej nr 3. Wasza obecność świadczy o szacunku dla młodych ludzi. Przez takie spotkania pokazujemy uczniom dobre wzorce, wzmacniamy naszą tożsamość. Dziś zastanowimy się nad obecną wizją Polski i jej przyszłości - mówił Grzegorz Grabowski.

Wróciliśmy do polskiej tradycji

Pierwszą kwestią, o jaką zapytali uczniowie, była reforma oświaty, likwidacja gimnazjów i brak zgody rządu na referendum w tej sprawie.
- W tej chwili jest już za późno, żeby przeprowadzać na ten temat referendum. To mogłoby spowodować chaos w tej ważnej i wrażliwej dziedzinie życia, jaką jest edukacja. W moim przekonaniu jako polityka i ojca sześciu córek, ten model nie ma dalekowzrocznej wizji. Dlatego też mamy powrót do starego modelu, który utarł się w polskiej tradycji. Można było rozważać model 4 - letnia szkoła podstawowa, gimnazjalna i liceum – przekonywał senator Jackowski.

Reforma dla reformy

Jego wypowiedź ripostowała europoseł Julia Pitera.
- Reforma nigdy nie powinna być robiona tylko dla reformy. Muszą być jednoznaczne przesłanki. Takich przesłanek w Polsce nie było, żeby zmieniać system oświatowy . Młodzież gimnazjalna zaczęła osiągać coraz lepsze wyniki w międzynarodowych rankingach . Myślę, że jest to demonstracyjne odejście od tego, co zrobili poprzednicy –mówiła Julia Pitera.

Reformę można zatrzymać

Poseł Mirosław Pampuch wspominał czasy, gdy jeszcze jako wójt wprowadzał poprzednią reformę oświaty.

- Jeszcze jako wójt wprowadzałem reformę gimnazjum. Miała ona na celu poprawę edukacji młodzieży. Obecna reforma nie ma jasnego celu. Pani premier zapewniała, że głos społeczeństwa będzie wysłuchany. Milion osób podpisało się pod referendum oświatowym. Reformę można zatrzymać. Wystarczy unieważnić uchwały o nowych sieciach – mówił poseł Mirosław Pampuch.

Wykorzystać nowoczesne metody

Mirosław Maliszewski, podobnie jak poprzednik, pierwszy raz gościł w gimnazjum.

- Włączyłem się w zbieranie podpisów pod tym referendum, a my jako PSL byliśmy przeciwni tej reformie. Ta reforma nie spowoduje poprawy jakości kształcenia. Jesteśmy za tym, żeby społeczeństwo mogło wypowiedzieć się w tej sprawie. Powinniśmy się skupić na tym, żeby kształcić kadrę pedagogiczną, wykorzystywać nowoczesne metody - mówił Maliszewski.
Wśród tematów była również poruszana kwestia odpowiedzialności polityków za podejmowane decyzje. Dyskutowano o kosztach reformy. Wspomniano o szkolnictwie zawodowym, a także o współpracy opozycji z rządem. Debata odbyła się 19 maja 2017 roku.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB