Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Druga wojna basenowa!

2017-05-25 09:39:12 (ost. akt: 2017-05-25 09:40:57)

Podziel się:

Wydawało się, że po budowie basenu w Chorzelach, nie stanie się nic, co mogłoby wywołać kolejną tak wielką burzę. Okazuje się, że może. Burmistrz miasta podczas komisji stałych rady miasta w poniedziałek 22 maja ogłosił, że miasto szykuje się do budowy drugiego basenu...

To ma być profesjonalny basen, na którym będzie mogła ćwiczyć kadra Polskiego Związku Pływackiego. Tak przedstawił to włodarz miasta. Basen ma mieć regulowane dno, obok tego może powstać... lodowisko. Ta wiadomość w dużej mierze zdominowała dyskusję podczas komisji stałych rady miasta.

- Od ponad roku prowadzę rozmowy na temat budowy basenu w Przasnyszu. Nie ma możliwości abyśmy dostali 70% dofinansowania z Ministerstwa Sportu, bo już jeden basen jest na terenie naszego powiatu. Jest zielone światło, mocno świecące, żeby pobudować basen w Przasnyszu. Nie może to być basen typu aquapark jak w Chorzelach, Mławie czy Ciechanowie. Po rozmowach z Polskim Związkiem Pływackim wiemy, że związek poprze budowę basenu pod kątem sportów profesjonalnych – zdradził podczas komisji stałych Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza.

Nie byłby to typowy aquapark, więc na basenie nie będzie zjeżdżalni i tego typu atrakcji.

- Główna Niecka będzie miała 33 metry długości 21 metrów szerokości. Zmieści 8 torów. Dno będzie regulowane od poziomu 2 metrów do zera. To rozwiązanie pozwoli na uprawianie i trenowanie takich dyscyplin jak pływanie synchroniczne, piłka wodna. Umożliwi aktywność osób niepełnosprawnych, co za tym idzie uruchomi turnusy rehabilitacyjne, szkolenia. Także najmłodsi będą mogli korzystać z niecki i uczyć się pływać – przekonywał Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza.


Nie w tej kadencji, ale do 2019 roku

Miasto znalazło środki zewnętrzne, które zamierza pozyskać na budowę basenu.


- Będziemy ubiegać się o środki z PFRON oraz od Totalizatora Sportowego. Będzie wymagało to od nas przemodelowania budżetu, ale przy odrobinie chęci i zrozumienia, może nam się udać. Nie pobudujemy tego basenu w tej kadencji, ale do 2019 roku jest to możliwe – mówi Trochimiuk.

Będzie mały basen oraz lodowisko przy OSiRze

Władze miasta planują szeroko zakrojone konsultacje społeczne. Mieszkańcy mają wypowiedzieć się, czy chcą basenu w takiej formie.
- Będziemy konsultować, czy będą chcieli taki basen. Oprócz dużej niecki będzie mała niecka o wymiarach 6 na 6 i co ważne, obok będzie małe lodowisko. Koszty inwestycji to ok. 20 milionów złotych przy tych możliwościach dofinansowania. Na basen nie wydamy więcej niż 4-5 milionów ze środków własnych - zapewnił włodarz.
Samo przygotowanie dokumentacji projektowej będzie kosztowało około 400 tys złotych.

- Basen zostanie zlokalizowany przy Ośrodku Sportu i Rekreacji. Basen zostanie połączony z budynkiem – tłumaczy burmistrz


Kto to udźwignie?

Istotną kwestią jest późniejsze utrzymanie basenu.

- Basen w Chorzelach kosztuje miesięcznie od 86 -110 tys. złotych. Polski Związek Pływacki zapewnił, że korzystałby sezonowo z tego obiektu przyjeżdżając z grupą seniorów aż do najmłodszej grupy wiekowej. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie koszty uda nam się pokryć, ale połowę na pewno – tłumaczy Trochimiuk.

"To nie jest moje działanie przeciwko basenowi w Chorzelach"

Jedyny minus, jak powiedział burmistrz, to to, że nasze miasto nie ma żadnych doświadczeń ani tradycji pływackich. Ale i na to znajdzie się rada.
- Mamy 1,5 roku, by utworzyć taką sekcję pływacką. Wniosek będziemy składać w przyszłym roku. I nie jest to mój program wyborczy nie będę startował, chyba że coś się wydarzy... To jest realny plan do zrobienia. To nie jest moje działanie przeciwko basenowi w Chorzelach. Ja nie przypuszczam, żeby społeczeństwo było na nie – mówi Trochimiuk.


"Jest możliwość to mówię, nie było, to siedziałem cicho"

W czerwcu radni będą rozmawiali o budowie basenu i zmianie uchwały budżetowej. Radny Włodarczyk zwrócił uwagę, że pomysł budowy lodowiska ogłosił przed dwoma miesiącami starosta przasnyski.

- Ja oficjalnie nie wiem, że starostwo chce budować lodowisko na terenie miasta Przasnysz. Powinno się to skonsultować z radą miasta. Ja konsultowałem Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych, ale lodowisko nie. Na razie jest podjęta uchwała, że ma być wybudowana hala sportowa z sezonowym lodowiskiem. Jest możliwość budowy basenu to mówię, nie było możliwości, to siedziałem cicho – zakończył Trochimiuk.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MIKI #2254909 | 37.47.*.* 29 maj 2017 08:54

    KIEŁBASA WYBORCZA RUSZYŁA NA GRILA, TAK TO JUŻ JEST, ZROBIĄ WSZYSTKO TYLKO ABY ZAŁAPAĆ SIĘ DO KORYTA POZDRAWIAM

    ! - + odpowiedz na ten komentarz