Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Dzień, który przeszedł do historii

2017-06-22 10:18:08 (ost. akt: 2017-06-22 10:19:20)

Podziel się:

W uroczystej oprawie odbyło się nadanie insygniów, herbu i flagi gminie Krasne. Do tej pory był to jedyny samorząd, który nie posiadał swoich symboli. Uroczyste zwieńczenie kilkuletnich starań o nadanie insygniów władzy odbyło się w niedzielę, 18 czerwca.

Uroczystości rozpoczęły się od sesji rady gminy z udziałem pocztów sztandarowych oraz mieszkańców. Następnie odbyło się uroczyste wciągnięcie na maszt flagi gminy Krasne, która zawisła obok flagi Polski i Unii Europejskiej. Uroczystą mszę z udziałem mieszkańców władz i gości w parafialnym kościele w Krasnem odprawił ks. proboszcz Krzysztof Kujawa. Dla mieszkańców gminy był to dzień, który przeszedł do historii.

- Przyjęcie insygniów gminy to niewątpliwie wydarzenie o wymiarze historycznym. Wydarzenie, które powinno jednoczyć mieszkańców wokół bieżących zadań, ale również stanowić akt podkreślenia tożsamości naszej lokalnej społeczności połączonej ze wspólną przeszłością i wspólnymi planami na przyszłość. Przyjęcie symboli identyfikujących jednostkę samorządu terytorialnego odgrywa ważną rolę w kształtowaniu wspólnoty poprzez umocnienie jej wewnętrznych więzi oraz umocnienie poczucia dumy i przynależności do wspólnej historii i tradycji. Jak mówił Józef Piłsudski, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przeszłości – mówił Michał Szczepański, wójt gminy Krasne.

Autorem projektu herbu jest znany i ceniony historyk i heraldyk Robert Szydlik, który w swojej pracy zagłębił się do najstarszej wizualizacji herbu rodu Krasińskich. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez komisję heraldyczną i zatwierdzony decyzją MSWiA, a 18 czerwca przyjęty jednogłośnie przez radę gminy.

- Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem ponad dwuletnich starań o nadanie gminie Krasne, gminie o wielkiej i bogatej historii, insygniów herbowych. Rada gminy w czerwcu 2017 roku podjęła uchwałę o przyjęciu herbu, sztandaru, pieczęci i łańcuchów. Ród Krasińskich odcisnął ogromne i zarazem najważniejsze piętno na losie naszej gminy. Wpłynął na jej istnienie, charakter i rozwój. Dlatego dziś z dumą pragniemy podkreślić, że nasze insygnia herbowe bezpośrednio nawiązują do historii tego zacnego rodu – mówił wójt.

Przypomnijmy, że prace nad nadaniem gminie herbu rozpoczął poprzedni wójt Paweł Kołakowski. Ten ważny historyczny dzień zakończył się piknikiem i koncertem, który odbył się w zabytkowym parku w Krasnem.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB