Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Z kamienicy zniknęła tablica, właścicielka dziwnie się tłumaczy

2017-08-03 08:56:34 (ost. akt: 2017-08-03 08:56:34)

Podziel się:

1 sierpnia w Godzinę "W" w wielu miastach w Polsce zawyły syreny. Przasnysz też wspomina powstańców warszawskich, zwłaszcza, że ma ku temu solidny powód. Tu mieszkał i pracował Adam Bień, wybitna postać Powstania Warszawskiego. Tablica upamiętniająca tego człowieka wisiała do niedawna na elewacji jednej z kamienic w Rynku. Dziś nie ma po niej śladu. Czy wróci?

Adam Bień, działacz konspiracyjny, w czasie powstania warszawskiego pełnił funkcję I Zastępcy Delegata Rządu RP i członka Krajowej Rady Ministrów. Był faktycznym kierownikiem władzy cywilnej i przyczynił się znacznie do wydania dwóch Dzienników Ustaw, w których zawarte zostały przygotowane w konspiracji akty prawne, regulujące podstawowe sprawy w odradzającej się Polsce. Za karę został zesłany do Przasnysza, gdzie przez 20 lat wykonywał zawód adwokata. Właśnie w tej kamienicy w centrum miasta prowadził swoje biuro. Grupa mieszkańców postanowiła oddać mu hołd, fundując tablicę pamiątkową i umieszczając ją na froncie tego budynku w 1998 roku. Podczas tegorocznego remontu obiektu tablica została zdjęta. Ale mimo, iż prace się skończyły, po tablicy dalej nie ma śladu. Do redakcji dotarły pytania od mieszkańców, czy tablica wróci na miejsce? Właścicielka kamienicy niechętnie rozmawiała z nami na ten temat, unikając odpowiedzi.
- Wszystko jest już ustalone z burmistrzem, więc proszę się już nie interesować - odpowiedziała lakonicznie podczas rozmowy telefonicznej.
- Ale czy tablica wróci na miejsce? - dopytujemy.
- Do widzenia - słyszymy w słuchawce.
Z tonu wypowiedzi właścicielki można wnioskować, że raczej nie. Ale i z burmistrzem nie udało nam się w tej sprawie skontaktować. Przebywa na urlopie. Wokół sprawy jest zatem na chwilę obecną zbyt mało informacji, by cokolwiek stwierdzić. Do sprawy z pewnością wrócimy.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. sas #2308945 | 178.42.*.* 17 sie 2017 17:30

    Pan Bień był sądzony w słynnym procesie szesnastu w Moskwie wraz z gen.Okulickim i innymi członkami Delegatury Rządu RP na Kraj. Po powrocie z więzienia zaczął prace w Przasnyszu jako adwokat.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz