Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Strzelały działa, gdy przyszła na świat!

2017-11-09 15:18:46 (ost. akt: 2017-11-09 15:39:09)

Podziel się:

W sobotę, 4 listopada przypadły setne urodziny Heleny Sepczyńskiej, mieszkanki osiedla Orlika w Przasnyszu. Kobieta urodziła się 4 listopada 1917 roku w miejscowości Zakocie, znajdującej się w gminie Przasnysz. Miała dwóch braci, którzy zmarli w młodym wieku, a także 7 sióstr.

-Jeszcze strzelały działa w okolicy, kiedy na świat przyszła Helena. Urodziła się jako trzecia w rodzinie Aleksandra i Marianny Rogowskich. W sumie tych dzieciaków było dziesięcioro. Dwóch synów i 8 córek. Synowie zmarli jako dzieci, cztery siostry zmarły w podeszłym wieku, a 4 jeszcze żyją. W tej chwili mają około 90 lat. Najstarsza jest Helena – opowiadali członkowie rodziny pani Heleny Sepczyńskiej.
Pani Helena od najmłodszych lat ciężko pracowała. - Zakocie to niewielka miejscowość, gdzie przyszła na świat w tak licznej rodzinie. Jej rodzice mieli małe gospodarstwo. W tamtym czasie, chcąc mieć swoją złotówkę, trzeba było pracować od najmłodszych lat. Zajmowała się więc gospodarką - kopała ziemniaki i buraki – opowiadają krewni.
W dniu 30 kwietnia 1937 roku zawarła związek małżeński z Władysławem Sepczyńskim. Urodziła sześcioro dzieci. Przez wiele lat nasza jubilatka wraz ze swoim mężem prowadziła gospodarstwo rolne w miejscowości Siniec koło Kętrzyna. W 1974 roku przenieśli się do Chorzel, gdzie mieszkali aż do 1982 roku.

Więcej w aktualnym numerze "Kurierze"

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB