Niedziela, 19 maja 2019. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Kto podpala dom na Świerczewie?

2018-03-07 12:10:01 (ost. akt: 2018-03-07 12:11:45)

Podziel się:

Przy ulicy Świerczewo w Przasnyszu stoi mały, bardzo zniszczony, a obecnie spalony domek. Jego fatalny stan techniczny jest ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców miasta, a przede wszystkim dla przechodniów podążającym chodnikiem wzdłuż budynku.

Sprawę tego domu na ostatnich obradach komisji stałych Rady Miasta Przasnysza poruszyła radna Elżbieta Lomperta kierując pytanie do Waldemara Trochimiuka, burmistrza miasta Przasnysza, co miasto może zrobić z tym budynkiem, aby znów nie wybuchł tam pożar.
Waldemar Trochimiuk zaznaczył, że wielokrotnie kontaktował się pisemnie w tej sprawie z Mieczysławem Wódkiewiczem, Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego.

Ja wielokrotnie rozmawiałem z panem Inspektorem Nadzoru Budowlanego, który tak naprawdę za stan faktyczny tego budynku odpowiada. Napisałem pismo, na pismo otrzymałem lajkoiczną odpowiedź, że jest brak spadku, więc nie ma kogo wezwać do odpowiedzialności i po tym skierowałem pismo do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Nie możemy wejść, jest to teren prywatny i tak naprawdę, jeżeli Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nie może sobie z tym poradzić, to Miasto Przasnysz tym bardziej – mówił burmistrz.

Stanowisko Waldemara Trochimiuka, burmistrza miasta Przasnysz ws prawie budynku przy ulicy Świerczewo 45.

Zgodnie z zapisem w ewidencji gruntów i budynków miasta Przasnysz, prowadzonej przez Starostę Przasnyskiego, przedmiotowa nieruchomość (działka nr 1576/2), stanowi samoistne posiadanie nieżyjącego już mieszkańca miasta. Do dnia dzisiejszego nie ustalono również spadkobierców w postępowaniu spadkowym. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym burmistrz jako organ wykonawczy gospodaruje jedynie mieniem komunalnym, będącym w zasobie Gminy Miasta Przasnysz. Nie ma więc możliwości prawnych na podjęcie działań zmierzających do fizycznego uporządkowania tej nieruchomości.
Mając świadomość złego stanu technicznego budynku, związanym z nim zagrożeniem dla życia i zdrowia mieszkańców, nieuregulowanym stanie prawnym nieruchomości, o zaistniałej sytuacji, pismem z dnia 04.10.2017r. poinformowałem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Przasnyszu.28.11.2017r. złożyłem pismo do Prokuratury Rejonowej w Przasnyszu informując o:
możliwości popełnienia przestępstwa przez właściciela działki, interwencjach Powiatowej Straży Pożarnej, złym stanie technicznym budynku oraz prośbę o interwencję do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Przasnyszu. Zgodnie z art. 68 Ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. „Prawo budowlane” (Dz. U. z 2017 r. poz.1332 z późn. zm.).W razie stwierdzenia potrzeby opróżnienia w całości lub w części budynku przeznaczonego na pobyt ludzi, bezpośrednio grożącego zawaleniem, organ nadzoru budowlanego jest obowiązany:
(…)
3) zarządzić:
a) umieszczenie na budynku zawiadomienia o stanie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia oraz o zakazie jego użytkowania,
b) wykonanie doraźnych zabezpieczeń i usunięcie zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia, z określeniem, technicznie uzasadnionych, terminów ich wykonania.
W związku z powyższym, w ramach swoich kompetencji, wyczerpałem wszelkie możliwości działań zmierzające do uporządkowania stanu prawnego i faktycznego nieruchomości.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wacek #2468595 | 178.235.*.* 22 mar 2018 18:54

    "nieuregulowanym stanie prawnym nieruchomości" - jaki tam znowu nieuregulowany stan. Przecież wiadomo do którego Nieboszczyka on należy. Działka, na której ten budynek stoi jest w bardzo atrakcyjnym miejscu stąd taki pośpiech, ponaglania,pożary. Gdyby to stało gdzieś na zadupiu pod lasem to NIKT by się o to nie czepiał

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Niezadowolony #2457041 | 89.230.*.* 8 mar 2018 19:36

    Ten budynek to już dawno powinien zostać rozebrany taka ruina tylko szpeci miasto a teren powinien być mądrze zagospodarowany

    ! - + odpowiedz na ten komentarz