Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

Reklama

Slider

5 dni i 5 nocy żył na przystanku autobusowym – Pomogli nasi Czytelnicy i Policja

Pan Wiesław Waszkiewicz przez 5 dni i 5 nocy żył na przystanku autobusowym w Turowie w gminie Czernice Borowe. Dzięki interwencji naszych Czytelników oraz przasnyskiej policji, mężczyzna trafił do przasnyskiego szpitala. Po przebyciu odpowiednich badań, w tym m.in. testu na koronawirusa, będzie mógł trafić do ośrodka dla osób bezdomnych.

We wtorek, 12 maja do naszej redakcji zadzwonił Czytelnik. W rozmowie poinformował, że od kilku dni na przystanku autobusowym w Turowie przebywa bezdomny. nasz rozmówca podkreślił, że noce są bardzo zimne, [ w nocy z 11 na 12 maja padał śnieg, a temperatura miejscami spadła znacznie poniżej zera – przyp.red] więc może dojść do tragedii.  Po sygnale nasz dziennikarz niezwłocznie udał się do wskazanej przez Czytelnika miejscowości. W Turowie na przystanku autobusowym siedział zmarznięty i wyczerpany pan Wiesław.
– Jestem aż z Olecka (województwo warmińsko-mazurskie) – odpowiedział ze łzami w oczach pan Wiesław, kiedy zapytaliśmy go o miejsce zamieszkania. – … ale od 25 lat przebywam tutaj [teren powiatu przasnyskiego – przyp.red], po gospodarzach się włóczyłem, ale mam emeryturę, jednak zabrał mi ją komornik.
Pan Wiesław drżącym głosem powiedział, że do Turowa przyjechał już w sobotę, 9 maja. Wcześniej przebywał w Ośrodku Fundacji „Żyj od Nowa” w Garnowie Dużym w powiecie ciechanowskim.

O zaistniałej sytuacji postanowiliśmy powiadomić przasnyską komendę policji. W rozmowie telefonicznej z asp. sztab. Krzysztofem Błaszczakiem dowiedzieliśmy się, że o sytuacji związanej z przebywaniem bezdomnego na przystanku autobusowym policję w Przasnyszu informowały dwukrotnie anonimowe osoby.

– Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy w sobotę, 9 maja około godz. 16:00. Dotyczyło ono leżącej, nietrzeźwej osoby w rowie przy drodze nr 617 w miejscowości Turowo stronę w Ciechanowa. Kolejny telefon miał miejsce w poniedziałek, 11 maja po godz. 14:00, zgłaszający twierdził, że przed ośrodkiem Monar – Markot w Turowie na chodniku leży pijany mężczyzna. W obu przypadkach patrol policji trafił na osobę siedzącą na przystanku autobusowym, która nie posiadła stałego miejsca zamieszkania – wyjaśnił asp. sztab. Krzysztof Błaszczak.
Rzecznik prasowy poinformował nas, że przebywający na przystanku bezdomny już przebywał w Ośrodku Monar – Markot w Turowie w 2016 roku, a policjanci podczas interwencji pytali go czy wyrażał zgodę na udzielenie mu pomocy. Wówczas mężczyzna odmawiał.
– Gdyby ten człowiek wyraził zgodę na przyjęcie pomocy trafiłby do szpitala na tzw. detoks oraz został poddany testowi na koronawirusa. Gdyby pozytywnie przeszedł te procedury zostałby przyjęty do ośrodka w Turowie – dopowiada rzecznik przasnyskiej komendy.
Tego samego dnia [wtorek, 12 maja – przyp.red]  około godziny 15:00 nasz dziennikarz udał się po raz drugi do Turowa, aby sprawdzić jak wygląda sytuacja pana Wiesława. na miejscu zastaliśmy patrol przasnyskiej policji. W obecności naszego dziennikarza mężczyzna zgodził się na udzielenie mu pomocy.

Następnego dnia w rozmowie z Krzysztofem Błaszczakiem z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu otrzymaliśmy informację, że Wiesław Waszkiewicz trafił do szpitala, gdzie przejdzie odpowiednie badania związane z detoksem i koronawirusem, co pozwoli mu trafić do ośrodka Monar – Markot w Turowie.

Podziękowania w związku ze sprawą pana Wiesława należą się Czytelnikom Kuriera przasnyskiego oraz Komendzie Powiatowej Policji. Dzięki ich interwencji bohater naszego artykułu, nie podzielił losu 48-letniego mężczyzny, którego zwłoki znaleziono rano, we wtorek 12 maja w Woli Wierzbowskiej oddalonej zaledwie 5,5 kilometra od Turowa. Tam, według informacji z ciechanowskiej komendy policji, z nieustalonych przyczyn zmarł bezdomny mężczyzna, a jego ciało znaleziono pod wiatą przystanku. Należy jednak pamiętać, że bezdomne osoby często są głodne i nieprzygotowane na zmienne warunki atmosferyczne. Przyczyną śmierci w czasie spadku temperatur jest po prostu wychłodzenie organizmu.
WSZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Slider