Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Pożegnali druha Mariana....

2018-04-10 03:24:39 (ost. akt: 2018-04-10 03:26:55)

Autor zdjęcia: w.b.

Podziel się:

Mieszkańcy gminy wraz z rodziną i przyjaciółmi pożegnali Mariana Kieczmerskiego, wieloletniego strażaka oraz żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. Jego ostatnie pożegnanie odbyło się w czwartek, 5 kwietnia na cmentarzu w Krzynowłodze Małej.

Na jego pogrzeb przybyli przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, wojska Polskiego, gminy, a także placówek oświatowych. Pamięć o nim długo pozostanie w sercach tych ludzi.


Marian Kieczmerski był synem Marianny i Stanisława. Urodził się 25 marca 1922 roku w Obrębie,na Kolonii Marianowo. Od najmłodszych lat należał do Ochotniczej Straży Pożarnej. W czasie trwania wojny postanowił walczyć o swój kraj wstępując do Narodowych Sił Zbrojnych.
Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej nie ujawnił się i nie złożył broni. W wyniku denuncjacji został aresztowany i po brutalnym śledztwie skazany na karę śmierci. W drugiej instancji za sprawą adwokata zmieniono mu wyrok na 3 lata pozbawienia wolności, którą odbył w mokotowskim areszcie w Warszawie – poinformowała Sylwia Kieczmerska.

Gdy tylko udało mu się wyjść na wolność przeniósł się do Krzynowłogi Małej, gdzie prowadził swoje gospodarstwo. Tam tez powrócił do służby jako strażak. To właśnie on był motorem budowy strażnicy w Krzynowłodze Małej.
Więcej w nowym wydaniu Kuriera Przasnyskiego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB