Piątek, 23 sierpnia 2019. Imieniny Apolinarego, Miły, Róży

Politechnika kupiła lotnisko!

2018-04-12 09:09:42 (ost. akt: 2018-04-12 09:17:06)

Autor zdjęcia: w.b.

Podziel się:

Politechnika Warszawska kupiła lotnisko w sierakowie. Na tym terenie chce rozwijać nowoczesne technologie lotnicze z korzyścią dla całego powiatu. Za teren zapłaci 2700 000 tys. netto. Nie wszyscy radni jednak głosowali za uchwałą. Trzech wstrzymało sie od głosu.

W ostatniej sesji Rady Powiatu Przasnyskiego uczestniczyły władze Politechniki Warszawskiej, które chcą na tym terenie inwestować w ramach projektu „Poligon doświadczalno – wdrożeniowy”. Ich obecność była związana z uzgodnieniem kwestii sprzedaży działek na strefie ekonomicznej w Sierakowie.

Władze Politechniki Warszawskiej reprezentował Rektor prof. dra hab. inż. Jan Szmidt, Dziekan Wydziału Mechaniki Energetyki i Lotnictwa prof. dra hab. inż. Janusz Frączek, byłego dziekan MEiL prof. dra hab. inż. Jerzy Banaszek i były kanclerz PW Andrzej Bryła.

Politechnika Warszawska jako jeden z liderów w tworzeniu nowych technologii potrzebuje infrastruktury, gdzie mogłaby się rozwijać oraz prowadzić prace badawcze. Do tego potrzebuje odpowiedniej przestrzeni,która zapewniłaby jej certyfikację nowych konstrukcji lotniczych, bezpieczne testowanie nowych technologii oraz miejsce współpracy i do podnoszenia kwalifikacji przez kadrę uczelni.
Warunki, jakie musi spełniać poligon, to przede wszystkim bliska odległość od stolicy, niski poziom urbanizacji, różnorodność terenu, a także możliwości budowy zaplecza badawczego.

Projekt ten pod nazwą „Terenowy poligon doświadczalno – wdrożeniowy” został złożony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2016 – 2020 i jego koszt ma wynieść 33 miliony złotych. Czas trwania projektu określony przez Politechnikę Warszawską to 3 lata plus 5 lat trwałości.
Na terenie strefy ekonomicznej w Sierakowie ma powstać nowoczesna infrastruktura badawczo – rozwojowa, w której skład wchodzą laboratoria komputerowo – obliczeniowe , pomiarowe, BSP dla rolnictwa, BSP dla współdziałania obiektów, monitorowania obszaru oraz samolotów i napędów. Powstać maja także warsztaty druku 3D i CNC, warsztat lotniczy i warsztat klejenia i kompozytowego dla lotnictwa. Celem powstania poligonu jest prowadzenie prac rozwojowych oraz badawczych z zakresu lekkiego lotnictwa, bezzałogowych Statków Powietrznych do celów wsparcia rolnictwa, leśnictwa oraz pożarnictwa, nowoczesnych technik materiałowych i wytwarzania przyrostowego.
Są tez korzyści dla powiatu.
Według Politechniki Warszawskiej budowa poligonu doświadczalno – wdrożeniowego na terenie powiatu przasnyskiego spowoduje zwiększenie zainteresowania firmami związanymi z branżą lotnictwa, zwiększy się aktywność działań transferu badań, wdroży się na tym terenie najnowsze technologie, pozwoli monitorować rolnictwo, a dokładniej uprawy, zbiory i jakość pół, a także w zakresie leśnictwa pomoże kontrolować obszary leśne i oszacować straty.
Więcej w Nowym wydaniu Kuriera Przasnyskiego.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. eM #2499490 | 194.29.*.* 11 maj 2018 12:33

    Artykuł napisany z wieloma błędami. Aż ciężko się czyta.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. PL #2482911 | 79.191.*.* 12 kwi 2018 10:21

    2700 000 tys. To dwa miliardy siedemset milionów!!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)