środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

„Życie to największy dar”

2018-04-12 09:20:40 (ost. akt: 2018-04-12 09:22:43)

Podziel się:

Za sprawą trzech wspaniałych kobiet, mieszkanek powiatu przasnyskiego Justyny Dęby, Beaty Płoskiej – Berk oraz Joanny Tubis – Flak już 27 maja w Przasnyszu odbędzie się niesamowite wydarzenie – heppening medyczno – kulturalny o tematyce transplantologii.

Transplantologia jest uznawana za najmłodsza, a także i najtrudniejsza z dziedzin ówczesnej medycyny. Z roku na rok są ogromne postępy, ale nadal obrasta mitami. Według lekarzy jeden człowiek może ocalić życie aż sześciu innym osobom, a czterem pomóc je znacznie wydłużyć. Do narządów, które najczęściej są przeszczepiane zaliczają się wątroba, płuca, jelita, trzustka, skóra, a także tętnica, szpik kostny, serce oraz rogówka. Temat jest bardzo rozległy i mimo,ze często nagłaśniany w mediach nadal posiadamy bardzo mała wiedzę na ten temat.
To ma się zmienić już 27 maja 2018 roku. Tego dnia za sprawą Justyny Dęby, Beaty Płoskiej – Berk oraz Joanny Tubis – Flak odbędzie się heppening medyczno – kulturalny o tematyce transplantologii. Jego hasłem jest „Życie to największy dar,jaki możesz podarować”. Podczas imprezy na temat przeszczepów będą opowiadać zarówno dawcy narządów, jaki i ich biorcy. Żywym tego przykładem jest Joanna Tubis – Flak, która przeszła przeszczep wątroby. Dodatkowo zostaną zorganizowane wykłady w tejże tematyce. Jednym z prelegentów będzie prof. dr hab. med. Mariusz Kuśmierczyk, znany polski transplantolog, kardiolog z Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Aninie. Do grona prelegentów podczas imprezy dołączył także dr n. med. Adam Parulski , który jest koordynator transplantacyjny z Instytutu Kardiologii w Aninie, a także dr hab. med. Jarosław Czerwiński , zastępca dyrektora „Poltransplantu” ds. medycznych. Dodatkowo w czasie trwania imprezy każdy będzie mógł wypełnić oświadczenie woli. Co to jest takiego?
Przejaw woli dotyczący dawstwa narządów,który wypełniony nosimy ze sobą w dokumentach-pamiętając ,aby poinformować o tej decyzji bliskich. Oświadczenia dostępne są w szpitalu przy szatni oraz przy wejściu na oddział OIOM jak również w Sklepie Ortopedycznym Ortomis – informuje Beata Płoska – Berk, jedna z organizatorek.
Więcej w nowym wydaniu Kuriera Przasnyskiego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB