Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

XX – lecie powstania powiatu przasnyskiego

2018-06-27 12:00:00 (ost. akt: 2018-06-27 14:50:04)

Autor zdjęcia: w.b.

Podziel się:

Przasnysz\\\ W piątek, 22 czerwca władze powiatu przasnyskiego wraz z pracownikami urzędu oraz zaproszonymi gośćmi świętowali 20 lat od powstania powiatu przasnyskiego. W uroczystościach udział wziął Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Uroczystości rozpoczęły się od sesji Rady Powiatu Przasnyskiego i wspomnień Zenona Szczepankowskiego na temat powstania powiatu.
- Kiedy, jako pierwszy starosta powiatu, odbierałem Akt utworzenia Powiatu Przasnyskiego, na Zamku Królewskim w Warszawie z rąk premiera Jerzego Buzka, czułem doniosłość tej chwili, a jednocześnie radość i dumę z powrotu Polski do grona państw demokratycznych i samorządnych. Pierwsza kadencja Rady Powiatu, licząca wówczas 25 osób była bardzo pracowita. Dysponowaliśmy drastycznie niedoszacowanym budżetem pochodzącym z redystrybucji budżetu państwa na bazie uwarunkowań historycznych. Natomiast potrzeby i nadzieje związane z zadaniami nowego samorządu były ogromne. Powiat Przasnyski wymieniany był wśród 4 najsłabszych powiatów Województwa Mazowieckiego i wśród 20 najbiedniejszych powiatów w Polsce.
Wszystkie, bez wyjątku, obszary odpowiedzialności powiatu wymagały niezwłocznych kosztownych inwestycji. Tymczasem pieniędzy nie wystarczało nawet na sztywne wydatki bieżące. Nic dziwnego, że komisje i sesje Rady Powiatu pierwszej kadencji odbywały się w atmosferze sporów i negocjacji i trwały, nie rzadko, po kilkanaście godzin. Ale przetrwaliśmy – wspominał Szczepankowski.
W swoim przemówieniu wspomniał o końcówce pierwszej kadencji i oddaniu nowego szpitala, budynku szkoły rolniczej oraz remoncie kompleksowym kolejnych placówek.
- Na koniec I kadencji oddaliśmy nowy szpital, nowy budynek szkoły rolniczej, rozpoczęliśmy też kompleksowe remonty wszystkich szkół i domu pomocy dla niepełnosprawnych. Rozpoczęliśmy też budowę pierwszych pełnowymiarowych hal sportowych w Przasnyszu i Chorzelach, we współpracy samorządami obu miast. Z naszym udziałem rozpoczęta też została przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu nowa siedziba Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu. Zakupiliśmy też pierwsze nowe samochody gaśnicze dla Powiatowej Straży Pożarnej, dzięki temu stare ponad 30-letnie samochody poddane zostały karosacji i wsparły wyposażenie OSP – dodał starosta.
Kolejna kadencja to praca nad dokumentacja drogowa oraz pierwsze uhonorowanie powiatu statuetką im. Króla Kazimierza Wielkiego za I miejsce w Polsce w inwestycjach per capita. Trzecia i czwarta kadencja to wykorzystanie drugiej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, budowa stref gospodarczych oraz współpraca z Politechniką Warszawską. Zbudowaliśmy dwie strefy gospodarcze, pod Przasnyszem w Sierakowie i pod Chorzelami. Znaczenie tych stref dla rozwoju naszego powiatu, dla powstrzymania niekorzystnego trendu migracyjnego, docenią zapewne dopiero nasi następcy, ale już dziś spadek bezrobocia z ponad 20% do kilku procent jest dla nas satysfakcjonujący. Z tymi strefami łączymy też nadzieję na innowacyjność, która dzięki współpracy z uczelniami, w szczególności z Politechniką Warszawską zapewne stanie się udziałem naszego powiatu – dodał Szczepankowski.
Po sesji Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego wręczył Medale Pro Mazovia, a także wręczono dyplomy uznania pracownikom powiatowej administracji zespolonej za całokształt ich pracy zawodowej. Podziękowano także radnym wszystkich kadencji oraz pracownikom powiatowej administracji z najdłuższym stażem pracy na rzecz powiatu przasnyskiego.
Podziękowania popłynęły także do marszałka oraz Wiesławy Krawczyk.
- Z okazji obchodów jubileuszu XX – lecia utworzenia Powiatu Przasnyskiego, Rada i Zarząd Powiatu Przasnyskiego pragnie w sposób uroczysty złożyć Panu Adamowi Struzikowi Marszałkowi Województwa Mazowieckiego podziękowanie za szczególne znaczenie Pana działalności publicznej dla rozstrzygnięć społecznych i gospodarczych podejmowanych w duchu demokratycznych standardów europejskich i dających znakomity impuls rozwojowy społeczności Powiatu Przasnyskiego. Życzymy, aby kolejne plany i marzenia były dla Pana wyzwaniem, które przełoży się na pomyślność i rozwój naszego regionu oraz całego kraju i jego mieszkańców. Licząc na dalszą owocną i konstruktywną współpracę z samorządem Powiatu Przasnyskiego, życzymy wielu sukcesów we wszystkich obszarach Pańskiej działalności oraz satysfakcji i wytrwałości przy wypełnianiu kolejnych trudnych zadań – mówił zarząd powiatu przasnyskiego.
Na zakończenie spotkania jego uczestnicy wysłuchali koncertu w wykonaniu finalistów międzypowiatowego konkursu wokalno – recytatorskiego „Tej, co nie zginęła”, zaś prelekcję na temat „Ojcowie polskie niepodległości” wygłosił dr Ryszard Miazek.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB