Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Noc Świętojańska w Obrębie

2018-06-27 12:00:00 (ost. akt: 2018-06-27 15:07:26)

Podziel się:

Obrąb\\\ Mieszkańcy gminy Przasnysz w sobotnie popołudnie bawili się w miejscowości Obrąb na Nocy Świętojańskiej. Był to czas wypełniony zabawą, podtrzymujący staropolskie tradycje.

Noc Świętojańska, zwana także Nocą Kupały jest świętem słowiańskim, które jest związane z przesileniem słońca. Obchodzone jest w czasie trwania najkrótszej nocy w roku, która przypada zazwyczaj koło 23 czerwca. Jest to święto słońca oraz księżyca, pełne radości i miłości. Wiążą się z nią liczne obrzędy oraz zwyczaje, które maja zapewnić zdrowie oraz urodzaj. Pali się ogniska, a w takcie zabawy odbywają się wróżby. Dawniej dziewczęta puszczały w Noc Świętojańską wianki z zapalonymi świecami. Mówiono, ze jeśli kawaler wyłowi wianek, ta panna, która go puściła szybko wyjdzie za maż. Jeśli jednak się utopi groziło jej staropanieństwo.
Aby tradycja nie zanikła, w sobotę, 23 czerwca w miejscowości Obrąb za sprawa Grażyny Wróblewskiej, wójta gminy Przasnysz i Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Przasnysz odbyła się impreza pod nazwą Noc Świętojańska. Na scenie występowali lokalni artyści, zorganizowano konkurs wianków, a także tańce przy ognisku oraz wiele zabaw i gier integrujących mieszkańców.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB