Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Ogromne szkody w powiecie po suszy. Komisje zbierają wnioski

2018-07-02 11:04:21 (ost. akt: 2018-07-02 12:10:59)

Podziel się:

Szkody po suszy w powiecie przasnyskim są bardzo duże. Gminne komisje ds. szacowania szkód mają ręce pełne pracy. Rolnicy wciąż składają wnioski, a niebawem członkowie komisji ruszą w teren.

W wyniku suszy, podobnie jak w całej Polsce, ucierpiały uprawy również w powiecie przasnyskim. Jak informuje Grzegorz Budnicki, przewodniczący komisji ds. oszacowania szkód w gminie Przasnysz, straty są bardzo duże, a rolników, ubiegających się o oszacowanie szkód, nie brakuje.
- W wyniku suszy w tym roku rolnicy zebrali u nas może 20% tego co w zeszłym roku. Ucierpiały uprawy zbóż, ale też łąki i pastwiska - mówi.
W gminie Przasnysz komisja ds. szacowania szkód działa od wtorku, 26 czerwca, a już wnioski zalewają urząd.
- Zainteresowanie rolników jest bardzo duże, ciągle wpływają nowe wnioski - zapewnia Budnicki,
Ale w teren komisja ruszy dużo wcześniej. W gminie Przasnysz powołani do szacowania szkód pracownicy najprawdopodobniej ruszą w teren już w najbliższą środę lub czwartek.
- Po wyliczeniu strat, złożymy "raport" do wojewody - wyjaśnia przedwodniczący. - Co dalej, nie wiemy - dodaje.
Nie ma pewności co do tego, w jaki sposób i czy w ogóle, rząd wesprze poszkodowanych rolników. Nadal nie ma regulacji w tej sprawie.
- Nadal nie wiemy, czy rolnicy otrzymają jakieś odszkodowanie od państwa, czy będą to kredyty niskoprocentowe - dodał Budnicki.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski apeluje o powoływanie komisji do szacowania strat w gospodarstwach, które ucierpiały z powodu suszy. Szef resortu prosi rolników, aby zwracali się do urzędów gmin o kierowanie w tej sprawie wniosków do wojewodów. Do wniosków o oszacowanie strat rolnicy nie są zobowiązywani do składania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów.
- Oszacowanie strat musi być zakończone przed zebraniem plonu głównego, a tylko w 1/3 zagrożonych suszą gmin pracują komisje. Aktualnie szacowane są straty w 693 gminach zagrożonych suszą rolniczą. W gminie może pracować kilka komisji. - podaje Kurier PAP.
Po zakończeniu prac komisji określona zostanie wielkość pomocy dla poszkodowanych rolników.
Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który prowadzi monitoring suszy, na 2478 gmin w Polsce aż 2329, tj. w 93,99% z nich jest zagrożonych suszą rolniczą w uprawach zbóż jarach. W odniesieniu do zbóż ozimych dotyczy to 91,36 % gmin, krzewów owocowych – 90,4%, w uprawach truskawek – 90,11 %. W innych uprawach procentowy udział gmin zagrożonych suszą rolniczą wynosi odpowiednio: dla roślin bobowatych – 76,27 %, dla warzyw gruntowych 64,16 %, drzew owocowych – 62,87 %, tytoniu – 60,37 %, dla upraw rzepaku i rzepiku – 50,52 %.

więcej w środowym wydaniu Kuriera Przasnyskiego
Katarzyna Wasiłowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB