środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Co rząd zrobił w sprawie PKS-ów? Odpowiada Ministerstwo

2018-07-06 15:07:18 (ost. akt: 2018-07-06 15:17:03)

Podziel się:

Przed środowym wydaniem "Kuriera Przasnyskiego" wysłaliśmy pytania do rzecznika Ministerstwa Infrastruktury dotyczące paraliżu komunikacyjnego związanego z zamknięciem PKS Przasnysz, której właścicielem jest firma Mobilis. Niestety, nie ma w nim ani słowa o środkach finansowych dla samorządów w związku z realizacją tego zadania. Oto co odpowiedziało nam Ministerstwo.

Szanowna Pani Redaktor,

do Ministerstwa Infrastruktury docierają sygnały na temat problemów z dostępnością do autobusowej komunikacji publicznej, związane m.in. z likwidacją przez prywatnych przewoźników niedochodowych linii regularnych. W odpowiedzi MI przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw (UD 126), którego głównym celem jest zapewnienie spójności komunikacyjnej kraju i przywrócenie transportu publicznego w rejonach, gdzie regularna komunikacja autobusowa nie występuje lub istnieje w stopniu nieadekwatnym do potrzeb mieszkańców.

Zaproponowana w nowelizacji koncepcja funkcjonowania transportu publicznego oparta jest na założeniu, że samorządy będą zobowiązane do tworzenia pakietów linii komunikacyjnych składających się z co najmniej jednej linii o dużym potoku pasażerskim i co najmniej jednej linii o małym potoku pasażerskim, rozłożonych równomiernie pomiędzy poszczególne pakiety. Takie rozwiązanie pozwoli samorządom tworzyć rentowne pakiety linii komunikacyjnych, które nie będą wymagały dofinansowania. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie też zobowiązana do opracowania planu transportowego, pozwalającego na zaspokojenie potrzeb przewozowych na jej obszarze.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw 9 lipca 2018 r. będzie rozpatrywany na posiedzeniu Zespołu do Spraw Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Z poważaniem

Szymon Huptyś
Rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB