Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Koncert dla Niepodległej

2018-07-30 05:37:50 (ost. akt: 2018-07-30 05:43:50)

Autor zdjęcia: w.b.

Podziel się:

W piątkowy wieczór Waldemar Trochimiuk, Burmistrz Miasta Przasnysza wraz z Adamem Struzikiem, Marszałkiem Województwa Mazowieckiego zaprosił mieszkańców miasta na koncert przygotowany przez Mazowiecki Teatr Muzyczny „Mazowsze w sercu Niepodległej” w ramach cyklu koncertów na 100 – lecie Niepodległości i 20 – lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Koncert został sfinansowany przez Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego. Odbył się on w budynku przasnyskiego MDK-u. W sali było bardzo gorąco, ale nawet to nie odstraszyło widzów.
Podczas spotkania o 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości wspomniała Iwona Wujastyk, p.o. dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury.
Był to ważny okres dla Polaków, czas wolności, w której przywrócił swoją godność i prawa, a także czas, w którym niejednokrotnie o tę wolność musiał walczyć. Muzyka, która wtedy powstawała i nam towarzyszyła była wyrazem bólu, tęsknoty, złości, ale również miłości, szczęścia i wiary. Dziś dzięki tym utworom możemy zajrzeć do przeszłości, zadumać się nad nią, spróbować zrozumieć czym jest Polska i jak się zmieniała, kim my jesteśmy – wspominała.

Koncert to nie tylko wspomnienie tak ważnej daty, jak 1918 rok, to także wspomnienie dwudziestu lat rozwijającego się województwa mazowieckiego. O tym mówiła Wiesława Krawczyk, radna sejmiku województwa mazowieckiego i Adam Struzik w liście skierowanym do mieszkańców Mazowsza.

Minionych 20 lat na Mazowszu to czas wielkich przemian historycznych, gospodarczych i społecznych. To czas inwestycji i przedsięwzięć. Zapisy reformy samorządowej powołały samorządy powiatowe i województw, które zyskały określone zdania i kompetencje. Przez tych 20 lat wspólnie uczyliśmy się samorządności. Po 1998 r. mieszkańcy zyskali możliwość realnego decydowania o swoich społecznościach – o tejże rocznicy wspomniał Adam Struzik w liście do mieszkańców Mazowsza.

Na przasnyskiej scenie wystąpiło wielu znanych polskich aktorów teatralnych i filmowych, którzy zaprezentowali przasnyszanom przepiękne pieśni patriotyczne wiele innych piosenek oraz wierszy związanych z Polską. Wśród nich Tomasz Gęsikowski, Zbigniew Rymarz Wojciech Machnicki, Stanisław Górka, Izabella Bukowska – Chądzyńska oraz Artur Gotz. Oprawę muzyczną zapewniał Zbigniew Rymarz, Grzegorz Bożewicz i Jakub Mikulski.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB