Wtorek, 25 czerwca 2019. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Tak Polacy walczyli o wolność

2018-08-01 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-01 12:57:09)

Podziel się:

Chojnowo\\\ Gmina Czernice Borowe zaprosiła swoich mieszkańców na piknik historyczny w Chojnowie, który odbył się w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W ramach pikniku historycznego rekonstruktorzy przybliżyli widzom wydarzenia z czasów I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Głównym celem pikniku było pokazanie ludziom, jak Polska walczyła o wolność. W pierwszym dniu organizatorzy zaprosili do zwiedzania dworku, dioram oraz wystawy, a także na koncert pieśni patriotycznych"Jak to na wojence ładnie...". Przed uczestnikami pikniku wystąpił Wojciech Winnicki, Wiktor Brzuchacz i Łukasz Motyka. W godzinach wieczornych wspólnie z księdzem Michałem Gaszczyńskim, proboszczem czernickiej parafii, odmówili modlitwę za poległych, a reprezentacje złożyły kwiaty na cmentarzu wojennym w tejże miejscowości.
Drugiego dnia na jednym z chojnowskich pól odbyło się niesamowite widowisko z efektami pirotechnicznymi prezentujące walki rosyjsko-niemieckich z czasów I wojny światowej. "W obronie wolności – rok 1920". po jej zakończeniu stajnia „Tarpan” pokazała swoje kawaleryjskie umiejętności. Dariusz Krawczyk, który należy do SRH 79. Pułk Piechoty Strzelców Słomiński, a także scenarzysta widowiska na jego zakończenie podziękował wszystkim za udział. - Jesteśmy z Ciechanowa i Mławy, ale zawsze chętnie tu wracamy, dlatego bo jest to wspaniała gmina i wspaniali ludzie. Brawo dla tych ludzi, że chce im się chcieć i w niemal 40-stopniowym upale występują w sukiennych mundurach z epoki. Tak wyglądał żołnierz polski i tak walczył w roku 1920. Brawa także dla strony przeciwnej – mówił. W rekonstrukcji udział wzięli Garnizon Twierdzy Modlin Sławomir Jodełka, GRH Marienburg, 79. Pułk Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, GRH Łódź 1914, GRH Kampinos, SRH 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, SRH 1 Pułk Legionów, SRH Gloria-Viktoria, GRH Kreuz 1914, Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej, a także Ludność cywilna ze Stowarzyszenia „Radzanowia”, Stajnia Księstwo oraz Stajnia Tarpan i Thunder Pirotechnika.
w.b.
Fot. w.b.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB