Niedziela, 19 maja 2019. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Klaster energii w Przasnyszu?

2018-08-01 10:03:00 (ost. akt: 2018-08-01 10:07:37)

Podziel się:

Przasnysz\\\ Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Przasnysz dyskutowano na temat powstania na terenie powiatu przasnyskiego klastra energetycznego. Pomysł Waldemara Trochimiuka zyskał uznanie także u starosty przasnyskiego.

Klaster energetyczny, o którym dyskutowano na ostatniej sesji Rady Miasta Przasnysz, to porozumienie dotyczące przede wszystkim dystrybucji i obrotu energią. Klaster ma za zadanie pobudzenie wśród mieszkańców oraz przedsiębiorców chęci pozyskania samodzielnie źródeł energii odnawialnej. Jest to pionierski pomysł, który nie posiada swojego odpowiednika w Europie. Może go współtworzyć kilka podmiotów na określonym terenie, który nie przekracza granic jednego powiatu, w jego skład wchodzą mieszkańcy, przedsiębiorcy, samorząd, jednostki naukowe oraz organizacje pozarządowe. Na czele każdego klastra stoi koordynator, a może nim być fundacja, spółdzielnia albo wybrany do tego celu członek klastra. Według ekspertyzy resortu państwa mają one się przyczynić do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego lokalnym społecznościom, czyli mają się przełożyć na obniżenie kosztów energii dla odbiorców końcowych.
O pomyśle powstania klastra energetycznego podczas sesji Rady Miasta w dniu 26 lipca opowiadał Waldemar Trochimiuk, burmistrz miasta Przasnysz. - 3 lub 4 miesiące temu pomyśleliśmy o powstaniu w naszym mieście i powiecie klastra energetycznego. Wysłaliśmy listy do ponad dwudziestu podmiotów. Były to samorządy oraz firmy. Otrzymaliśmy 13 odpowiedzi, z których wynikało, że podmioty te są zainteresowane udziałem w takim klastrze. Patrzyliśmy również, kto może nam pomóc w dojściu do efektu końcowego. Jednym z takich podmiotów okazała się Grupa Perpetum Energia, która przesłała nam list intencyjny. Dotyczył on zaproszenia do współtworzenia klastra energii – mówił burmistrz.
W tym celu Filip Wiśniewski z Grupy Perpetum Energia sp. zo.o. przedstawił swoją prezentację o korzyściach płynących z utworzenia takiego klastra. Udział w spotkaniu wziął także Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski.
- Ja także widzę szansę powstania klastra na terenie naszego powiatu, ponieważ mamy tu pewną infrastrukturę, która jest w sposób szczególny do tego celu predestynowana. Mieliśmy już pewne doświadczenia ze współpracy z firmą zewnętrzną, ale nie były one budujące. Porozumienie, które wysłała nam pewna firma, było dla powiatu skrajnie niekorzystne. W powiecie mamy dwie strefy gospodarcze. W obu strefach działają przedsiębiorcy, mający pozwolenia na budowę biogazowni o mocy 1 lub 2 megawatów. Jest też przedsiębiorstwo produkujące pellet z biomasy. Mamy również własną, wewnętrzną, powiatową sieć energetyczną – z transformatorami, z siecią niskiego i średniego napięcia, z doprowadzeniem sieci napięcia wysokiego, która jest własnością PGE. Mamy także wydane pozwolenia na fotowoltaikę o wartości kilkunastu megawatów. Ogłosiliśmy też przetarg w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na budowę 20-megawatowej farmy. Przetarg ten zakończył się fiaskiem, ponieważ zaczęły się dziać dziwne rzeczy w sprawie świadectw energetycznych i dofinansowań. Firmy powiedziały, że muszą przeczekać niepewność prawną. Jednak mamy możliwość przyłączenia tego typu elektrowni, więc nasza infrastruktura jest w sposób szczególny predestynowana do utworzenia takiego klastra. Można więc na tej bazie, oczywiście z udziałem miasta, które ma ciepłownię, coś budować – zapewnił starosta.
Co dalej z innowacyjnym pomysłem miast? O tym będziemy państwa informować w kolejnych wydaniach.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB