Piątek, 23 sierpnia 2019. Imieniny Apolinarego, Miły, Róży

Koniec nocnej sprzedaży alkoholu?

2018-08-08 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-08 15:08:17)

Podziel się:

Przasnysz\\\ Alkohol w sprzedaży tylko do godz. 23.00? W piątek, 3 sierpnia ruszyły konsultacje w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu w porze nocnej. Ale zdania mieszkańców na temat wprowadzenia prohibicji są bardzo podzielone.

Na ostatniej sesji burmistrz Waldemar Trochimiuk poinformował radnych o możliwości wycofania się z uchwały wprowadzającej na terenie Przasnysza zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 23:00 – 6:00. Robi to, jak zaznaczył, ze względu na „opór mieszkańców”. Pomysł wyszedł podczas ostatnich komisji miejskich. Ma to związek ze znowelizowaną ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która obowiązuje od 9 marca. Pozwala ona samorządom kontrolować liczbę i miejsce usytuowania sklepów monopolowych na terenie miast. Daje też możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu od godz. 22.00 do 6.00. I to właśnie ta możliwość wywołuje dyskusje. Kluczowe decyzje w tej sprawie będą podejmowały także władze największych miast w naszym kraju. Tymczasem opinie mieszkańców Przasnysza są badzo podzielone. Jest tylu zwolenników, co przeciwników wprowadzenia prohibicji. Polemika w mediach społecznościowych wrze.
„A co z wolnością ... co z nieskrępowanym prawem do prowadzenia działalności? Jak zwykle kłody pod nogi dla przedsiębiorczych ludzi prowadzących nocne sklepy. No i oczywiście jak zwykle ktoś będzie nam mówił, co, kiedy i jak mamy robić. Stop zakazom i ograniczeniom!”- pisze jeden z internautów. Z kolei inny dodaje: „Wprowadzenie ograniczeń i zakazów nie rozwiąże problemów osób uzależnionych, które nie będą chciały wyjść z nałogu. Każdy jest kowalem własnego losu, a większość przymusowych leczeń też nie daje rezultatów, jeśli jest brak chęci wyjścia z nałogu. Wprowadzone zakazy mogą tylko uruchomić szarą strefę, a to może być niebezpieczne.” Do dyskusji włączył się także Krzysztof Bieńkowski z PiS: „Czy tak jest np. z chlebem? W nocy nie kupię, chyba że pojadę gdzieś dalej. Ale przyzwyczaiłem się, że kupuję to wcześniej. A co do ograniczeń to są one wszędzie - chociażby na drogach. Wtedy jest bezpieczeniej mimo, że nie każdy może robić, co chce" - skomentował na jednym z portali społecznościowych.
Ci, którzy są za, argumentują przede wszystkim, że w pobliżu sklepów całodobowych z alkoholem, wieczorami dochodzi do burd, krzyków i robi się niebezpiecznie. Często można znaleźć pijane osoby śpiące na ławkach pod blokiem, czy w pobliżu domów. „Popieram ograniczenie dotyczące sprzedaży alkoholu. Niedaleko mojego domu jest taki sklep, który prowadzi sprzedaż całą dobę i uwierzcie mi, nie jest to sielanka dla mieszkańców” - dodał z kolei Krzysztof Gadomski.
Jak informuje urząd miasta konsultacje w Przasnyszu prowadzone będą poprzez zbieranie uwag w postaci papierowej i elektronicznej do 21 sierpnia b.r. na formularzu, który można pobrać w urzędzie lub znaleźć na stronie www.przasnysz.um.gov.pl. Wypełniony formularz należy dostarczyć do urzędu miasta. Odbędzie się także otwarte spotkanie z mieszkańcami w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w dniu 21 sierpnia 2018r. o godz. 18.00.

Katarzyna Wasiłowska
k.wasilowska@kurierprzasnyski.pl

fot. pixabay

fot. Mieszkańcy Przasnysza mogą się opowiedzieć za lub przeciwko wprowadzeniu nocnej prohibicji

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB