Niedziela, 24 lutego 2019. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Nowy statut Miasta Przasnysz. Od jesieni sesje będą nagrywane

2018-08-09 10:00:00 (ost. akt: 2018-08-09 11:01:58)

Podziel się:

Przasnysz\\\ Od jesieni tego roku urzędy mają obowiązek prowadzenia transmisji oraz utrwalania obrad rad za pomocą urządzeń rejestrujących dźwięk oraz obraz.

Tak mają wyglądać obrady radnych nowej kadencji, co też może zmobilizować niektórych radnych do czynnego udziału w sesjach i tym samym w życiu mieszkańców. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone 16 stycznia 2018 roku poprzez ustawę, której celem jest zwiększenie udziału mieszkańców w kontroli, funkcjonowaniu i wybieraniu organów publicznych.
- Wraz z nowym prawem Miasto Przasnysz zostało zobligowane do przygotowania projektu nowego Statutu Miasta Przasnysz lub wprowadzenia zmian do obowiązującego Statutu Miasta Przasnysz. Min. zaistniała konieczność wprowadzenia do statutu takich rozwiązań jak: budżet obywatelski, obowiązek transmisji obrad sesji rady, obowiązek rejestrowania i upubliczniania wykazu głosowań – czyli wprowadzenie głosowania imiennego, wprowadzenie dorocznej debaty o stanie samorządu oraz powołanie nowej komisji – komisji skarg, wniosków i petycji. Uchwała w sprawie statutu powinna zostać podjęta jeszcze przez obecną radę, tak by nowa rada od razu mogła przystąpić do pracy na bazie nowego statutu. W Mieście Przasnysz prace nad nowym statutem już ruszyły, i wszystko wskazuje, że będzie on przyjęty najpóźniej we wrześniu – informują pracownicy Urzędu Miasta Przasnysz.

w.b.
fot. pixabay

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB