Wtorek, 31 marca 2020. Imieniny Balbiny, Kamila, Kornelii

Janowska: straciliśmy ratownictwo

2018-08-09 20:10:00 (ost. akt: 2018-08-16 13:19:43)

Podziel się:

Przasnysz\\\ Podczas wizyty marszałka województwa w powiecie, szefowa szpitalnych związków zawodowych apelowała do marszałka o zajęcie się problemem ratownictwa medycznego. Była zaniepokojona przejściem ratowników na kontrakty.

Podczas spotkania w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przasnyszu niespodziewanie głos zabrała Krystyna Jankowska, przewodnicząca Zakładowej Komisji NSZZ „Solidarność”, która działa w przasnyskim szpitalu. Działaczka poruszyła temat ratowników medycznych, którzy mają podpisane kontrakty z „Meditrans Ostrołęka” zamiast umów o pracę. Zaapelowała do Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego o spotkanie w sprawie ratownictwa medycznego.
- Straciliśmy ratownictwo. „Meditrans” zabrał bazę garaży do prywatnego przedsiębiorcy. „Meditrans” jest państwowy, szpital jest państwowy. To nas pozbawia pieniędzy. Ratownicy medyczni będą musieli przejść na kontrakty. Mamy zapewnienie, że nie wszyscy przejdą, to jest prawie 30 ratowników – mówiła.
Według niej od października ratownicy przejdą na kontrakty, a z budżetu szpitala zniknie około 280 tysięcy złotych.
Głos w tej sprawie zabrał Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski.
- Z tego, co ja uczestniczyłem w rozmowach, dyrekcja szpitala porozumiała się z „Meditrans” na ten temat. Wszyscy ratownicy, którzy do tej pory pracowali w szpitalu, przejdą do „Meditransu”. Z początku było pewne zaniepokojenie, nawet ratownicy mieli mnie odwiedzić, ale nie odwiedzili, bo wszystko się rozstrzygnęło dobrze i chyba tam nawet więcej zarabiają. Nie było żadnego protestu. Karetki kupione za pieniądze unijne się zestarzały. Dziesięcioletnie karetki, z dużym przebiegiem wymagałyby nowego zakupu. Niestety prawo się tak zmieniło, że szpital nie może sam świadczyć takich usług, jeśli chodzi o ratownictwo medyczne. To ma robić specjalistyczna firma, a tą jest „Meditrans”. Firma wstawiła do szpitala powiatowego trzy nowe karetki, społeczeństwo więc jest naprawdę dobrze zabezpieczone jeśli chodzi o dowóz do szpitala. I to jest właśnie nasza powinność, by zabezpieczyć szybki i bezpieczny dowóz do szpitala każdego potrzebującego. (...)To, co jest najważniejsze, to to, że działa transport sanitarny, ratowniczy bardzo dobrze, bo w ciągu kilku, kilkunastu minut dociera do potrzebującego – mówił starosta.
Adam Struzik owszem zaprosił przedstawicieli „Solidarności” do siebie na rozmowę, ale zapewnił także, że powiat przasnyski nie musi się martwić o ratownictwo medyczne.
- „Meditrans Ostrołeka” to jest placówka, to jest instytucja, której organem prowadzącym jest samorząd województwa mazowieckiego, czyli jest to placówka samorządowa. Zapewniam wszystkich pracowników, że tego typu połączenie lub przejście nie może i nie będzie się wiązało z utratą doposażeń, czy utratą pracy. O tym mogę zapewnić, natomiast myślę, że jeśli jest to rozwiązanie bardziej optymalne, bardziej korzystne, również dla pacjentów i dla pracowników, to należy po prostu zastanowić się i przyjąć. Nie zawsze trwanie w pewnych strukturach, które są niewydolne, ma sens. Chcę zapewnić całą wspólnotę Przasnysza i powiatu przasnyskiego, że w „Meditransie” znajdą zatrudnienie osoby, które do tej pory pracowały w szpitalu przasnyskim, ale również, że będzie w pełni zabezpieczona opieka medyczna, w tym także w przypadkach ostrych, doraźnych, czyli ratownictwo medyczne będzie tutaj na najwyższym poziomie – zapewnił marszałek.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB