Niedziela, 19 maja 2019. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

10 pomysłów na 100 - lecie Niepodległości. Co nas czeka?

2018-08-09 20:25:00 (ost. akt: 2018-08-09 20:26:26)

Podziel się:

Przasnysz\\\ W dniu 1 sierpnia w sali MDK w Przasnyszu obradował obradował Przasnyski Społeczny Komitet Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Padło na nim wiele pomysłów.

W spotkaniu Przasnyskiego Społecznego Komitetu Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczestniczyli przedstawiciele prezydium komitetu, czyli Waldemar Krzyżewski, Krzysztof Bieńkowski, Krzysztof Gadomski, a także wielu przedstawicieli instytucji i organizacji działających na terenie miasta i powiatu przasnyskiego. Rozpoczęło się ono o godzinie 17., zwanej godziną „W” w trakcie włączenia syren na terenie powiatu od oddania hołdu walczącym pod Pomnikiem Niepodległości.
W trakcie jego trwania padało wiele propozycji dotyczących uczczenia tejże okrągłej rocznicy. Tradycyjnie ma się odbyć msza święta, żołnierski capstrzyk, ale dodatkową atrakcją ma być pokaz sztucznych ogni. Komitet poprosił, aby włączyli się w tę propozycję także mieszkańcy, zakupując fajerwerki. Już w październiku ma się odbyć Bal Niepodległościowy w historycznych strojach, który ma zostać połączony z koncertem muzycznym i loterią. Dochód ma zostać przeznaczony na budowę pomnika Żołnierzy Niepodległości. Pod koniec września Nadleśnictwo Przasnysz zorganizuje Rajd Gwieździsty.
Związek Piłsudczyków w Przasnyszu zaproponował budowę i odsłonięcie pomnika pamięci Żołnierzy Niepodległości na skwerze od ulicy Makowskiej. Dla dzieci i młodzieży planowane są wycieczki szkolne połączone z posadzeniem dębów niepodległościowych w leśniczówce Przejmy, a także prelekcje i wycieczki rowerowe. Komitet ma zachęcić mieszkańców do wywieszenia flag narodowych, które mają być przez nich dostarczane przasnyszanom.
Muzeum Historyczne w Przasnyszu ma zorganizować w dniu 20 października wystawę, a dzień później koncert „Dla Niepodległej”. Dodatkową atrakcją ma być także Bieg Niepodległościowy, miesiąc filmów patriotycznych i wystawa dotycząca 100. rocznicy powstania Policji Państwowej oraz wydanie monografii ks. Józefa Piekuta i Stanisława Żurawskiego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB