Piątek, 23 sierpnia 2019. Imieniny Apolinarego, Miły, Róży

Obchody Święta Wojska Polskiego

2018-08-17 09:07:19 (ost. akt: 2018-08-17 09:10:31)

Autor zdjęcia: w.b.

Podziel się:

Przasnysz\\\ W środę, 15 sierpnia przasnyszanie wzięli udział w państwowych obchodach Święta wojska Polskiego, które odbyły się na przasnyskim rynku. Zostały one zorganizowane przez 2. Przasnyski Ośrodek Radioelektroniczny i Urząd Miasta.

Tegoroczne obchody Święta wojska Polskiego rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Chrystusa zbawiciela, którą celebrował ks. kanonik Romuald ciesielski, proboszcz parafii. Po jej zakończeniu poczty sztandarowe wraz z żołnierzami, grupami rekonstrukcyjnymi i szwadronem kawalerii w wykonaniu „Stajni Księstwo” przemaszerowały przez miasto do rynku, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.
Udział w nich wziął Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski wraz z Wiesławą Krawczyk, radną sejmiku województwa mazowieckiego,a także Waldemar Trochimiuk, burmistrz Przasnysza, Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wiele innych gości.
Uroczysty apel rozpoczął się od meldunku, który złożył mjr Andrzej Kaliszewski dla dowódcy ośrodka wz. ppłk Bogusławowi Postkowi. To właśnie on przypomniał zebranym, czym dla żołnierzy i dla Polaków jest te święto.

- W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono 15 sierpnia, dla upamiętnienia zwycięstwa w bitwie warszawskiej 1920 roku. Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. Stanisław Szeptycki. Podano w nim: W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i Niepodległość Polski.
Święto Żołnierza nie zostało nigdy odwołane równorzędnym lub wyższym aktem. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 roku przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia – wspomniał speaker uroczystości.
Tradycyjnie wręczono żołnierzom zasłużone odznaczenia, które zostały im nadane przez Ministra Obrony Narodowej oraz awanse na wyższe stopnie.
Ppor. Arkadiusz Michalski odczytał apel pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Przasnyszu zapewniła oprawę muzyczna uroczystości.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB