środa, 17 lipca 2019. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Uroczystość upamiętniająca wybuch II wojny światowej

2018-09-02 14:55:33 (ost. akt: 2018-09-02 14:59:58)

Autor zdjęcia: w.b.

Podziel się:

W sobotę, 1 września Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski zaprosił mieszkańców powiatu do wzięcia udział w uroczystościach upamiętniających wybuch II wojny światowej, która odbyła się w Przasnyszu.

Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego wystawiona przez 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu. Rozpoczęły się one od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wojciecha w Przasnyszu, a następnie jej uczestnicy przemaszerowali na przasnyski rynek pod Pomnik Powieszonych, gdzie złożono kwiaty.
Stoimy przed pomnikiem przasnyskich patriotów powieszonych 17 grudnia 1942 r. przez niemieckich okupantów. Bóg zaplanował dla tych pięciorga polskich patriotów ciężką lecz honorową śmierć przez powieszenie, za walkę o wolność Polski. Płakała wówczas ich rodzina, przyjaciele, płakał cały Przasnysz. Bolejemy również my, po latach wspominając tych, którym przasnyszanie postawili tu pomnik, jak też wszystkich poległych w imię niepodległości Polski, w imię prawa Polaków do samostanowienia i wolności osobistej – wspomniał Szczepankowski.
Podczas swojego przemówienia wspomniał o jednej z rozmów z rodzina bohaterów, którzy zginęli właśnie w tym miejscy przed laty.
Nie raz, 1 września, tu pod pomnikiem Powieszonych spotkaliśmy i rozmawialiśmy z członkami rodzin bohaterów, którzy zginęli z rąk niemieckich okupantów. Utkwiła mi w pamięci szczególnie jedna rozmowa. Syn jednego z zamordowanych powiedział, że wielu z tych, którym zginęli najbliżsi, którzy widzieli i odczuli boleśnie okropieństwo wojny, przeżyło okres zwątpienia. Wydawało się, że Bóg opuścił niewinnych. Z perspektywy czasu i poznania skutków działania bomby atomowej można zrozumieć, dlaczego Bóg chciał odsłonić mroczną część natury człowieka, zanim będzie on dysponował bronią masowego rażenia, która może zabić setki milionów ludzi w mgnieniu oka. To była nauka i ostrzeżenie przed czymś nieporównanie gorszym, zagrażającym każdemu człowiekowi na Ziem – dodał.
Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty, odczytano apel pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB