Wtorek, 25 lutego 2020. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Jaka odprawa się należy?

2018-09-06 11:30:00 (ost. akt: 2018-09-06 11:31:28)

Podziel się:

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Chorzele odbyło się oficjalne podziękowanie dla Teresy Czaplickiej, nauczyciela nauczania początkowego, która przez 42 lata brała czynny udział w wychowaniu młodego pokolenia.

Jako pierwsza głos zabrała Beata Szczepankowska, burmistrz miasta i gminy Chorzele, która oficjalnie podziękowała nauczycielce.
Na sesji obecna była także Barbara Żarnecka, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego, która zwróciła uwagę na przekroczenie uprawnień dyrektorki szkoły podstawowej nr 1 w Chorzelach dotyczące odejścia Teresy Czaplickiej.
- Kiedy w maju wykonywano arkusz organizacyjny, pani Tereska zgłosiła pani dyrektor, że odchodzi na emeryturę i prosiła o nie wstawianie jej do owego arkusza. Zadzwoniłam do pani dyrektor, ponieważ pani dyrektor tego nie uczyniła. Usłyszałam trochę przykrych słów. Pani Tereska, po pierwsze jest chroniona, a po drugie, w tej szkole jest jeden oddział mniej. Powinna zostać odprawiona na emeryturę 6+3. Pani dyrektor, nie wiem dlaczego, czy z przekroczenia dyscypliny finansowej, odprawiła tak zasłużoną nauczycielkę z odprawą 3. Tłumaczenie było między innymi takie, że jest chroniona. Chroniony, to jest każdy prezes związku. Nie może on zostać wyrzucony na bruk, ale jeżeli chce odejść na emeryturę, to jest jego dobra wola i powinna tak być odprawiona – tłumaczyła Żarnecka.
Dodała, że o tejże sprawie rozmawiała z prawnikiem Zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, a także postanowiła porozmawiać z Beatą Szczepankowską.
- Powtórzę Państwu dokładnie, co usłyszałam ,,Pani prezes, co Pani mówi?”. Ja mówię, panie mecenasie, prawdę. To jest ewenement nie w skali naszego województwa, ale kraju. Nie było szans, żeby to zmienić. Tak ma być, mimo że się łamie przepisy. I stąd poprosiłam panią burmistrz, żebyśmy się spotkały, może jako organ prowadzący dałoby radę załatwić tę sprawę – dodała.
W związku z tym, że padły słowa oskarżenia na Zofię Wilkosz, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Chorzelach postanowiliśmy się z nią skontaktować i poprosić o komentarz.
- Pani Teresa Czaplicka jest nauczycielem chronionym, którego zwolnić nie mogę. Barbara Żarnecka w jednym z pism przedłużyła jej ochronę do 31 sierpnia 2019 roku. Przy projekcie arkuszu kalkulacyjnego otrzymała pełen wymiar godzin. Ze względu na ilość dzieci, organ prowadzący połączył klasę pierwszą z drugą w następujących przedmiotach, czyli 1 godzina muzyki, 1 godzina plastyki oraz 3 godziny wychowania fizycznego, a więc ubyło 5 godzin, co też powodowało, że nie miałaby ona pełnego wymiaru godzin. W związku z tym, że organ prowadzący przyznał szkole 10/26 godzin świetlicy szkolnej, przydzieliłam nauczycielce 8/26, co razem z godzinami w klasie pierwszej daje pełen etat, w pełnym wymiarze godzin. Pani Barbara Żarnecka poprosiła mnie o zwolnienie nauczycielki i przydzielenie jej 6 – miesięczna odprawę z tytułu zwolnienia. Nie mogłam spełnić jej prośby, więc zaczęły się nakazy słowne, że muszę to zrobić – wytłumaczyła Wilkosz.
Dodała, że planując nowy arkusz, sekretarka zadawała jej pytanie, czy chce odejść na emeryturę, gdyż trzeba zaplanować odprawę. Według niej w pierwszym momencie pani Teresa się na to zdecydowała, a następnie zrezygnowała, informując, że zamierza dalej pracować. Zdaniem pani Teresy Czaplickiej, tak nie było.
- W związku z tym, że nie miałam zaplanowanej odprawy, wystąpiłam do organu prowadzącego o 3 – miesięczna odprawę, gdyż 30 maja bieżącego roku Teresa Czaplicka złożyła podanie o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 31 sierpnia 2018 roku . Otrzymała świadectwo pracy oraz 3 – miesięczna odprawę – dodała Wilkosz.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. glob #2576023 | 95.160.*.* 8 wrz 2018 21:05

    Tak mafia szasta publicznymi pieniędzmi dla "swoich" warto to uwzględnić przy urnie wyborczej

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. NIE NAUCZYCIEL #2574012 | 94.254.*.* 6 wrz 2018 14:26

    No to dowiedzieliśmy się jakie odprawy emerytalne mają nauczyciele.Nadzwyczaj chroniona KASTA, 9 MIESIĘCZNA ODPRAWA i ciągle im mało mało ,.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz