Wtorek, 25 lutego 2020. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Wernisaż wystawy ”Struktury światła”

2018-09-09 12:11:41 (ost. akt: 2018-09-09 12:13:47)

Autor zdjęcia: w.b.

Podziel się:

Punktem kulminacyjnym festiwalu „Fabryka Światła” był wernisaż wystawy „Struktury światła”. Inspiratorem tego wydarzenia była postać Stanisława Ostoi – Kotkowskiego, prekursora zastosowania światła laserowego w sztuce.

Festiwal „Fabryka Światła” ma za zadanie upamiętnić postać tak znakomitego artysty, jakim był Ostoja -Kotkowski pochodzący z Przasnysza.
Stanisław Ostoja Kotkowski w Przasnyszu spędził lata młodości. W 1937 roku rodzina Kotkowskich zamieszkała w Przasnyszu. Ojciec Stefan był dyrektorem banku, który mieścił się w budynku obecnego MDK. Później w tym samym miejscu pracowała matka Stanisława – Jadwiga , pełniąc funkcję dyrektora Biblioteki. Choć Stanisław przeniósł się do dalekiej Australii, jego rodzice pozostali tu do końca. Spoczywają na przasnyskim cmentarzu parafialnym. Od ostatniej wizyty Stanisława Ostoi Kotkowskiego w Przasnyszu minęło 27 lat, ale pamięć o nim jest tu wciąż żywa – opowiadała Agnieszka Brykner, dyrektor Muzeum historycznego w Przasnyszu.
Wystawa „Struktury Światła” to różne przedmioty i obiekty, które powstały w ramach Świetlnych Warsztatów Plastycznych.
To ciekawe sprzężenie spuścizny po Kotkowskim w nowatorski sposób wykorzystuje światło w sztuce i wrażliwość artystyczną ludzi tworzących instalacje. Efekty tego niezwykłego połączenia będzie można podziwiać w przestrzeni Rynku. Przez cały dzień będą również funkcjonować lokalne „świetlne” inicjatywy, animacyjne działania dla dzieci i dorosłych, organizowane przez przasnyszan dla przasnyszan. Będą one miały charakter humorystyczny i rozrywkowy, ale niepozbawione będą także walorów edukacyjnych – dodali organizatorzy festiwalu.
Organizatorami całego przedsięwzięcia Festiwalu Fabryka Światła jest Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie wraz z Miastem Przasnysz, a Współorganizatorem jest Starostwo Przasnyskie oraz przasnyskie organizacje i instytucje.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mm #2578685 | 94.254.*.* 12 wrz 2018 13:25

    Dwaj panowie nie rozłączni , jednakowe marynarki w krateczkę , chyba służbowe:)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz