środa, 18 września 2019. Imieniny Ireny, Irminy, Stanisława

Podziękowali Bogu za plony

2018-09-13 11:20:00 (ost. akt: 2018-09-13 11:20:27)

Autor zdjęcia: w.b.

Podziel się:

W niedzielę, 9 września odbyły się gminno – parafialne dożynki w Czernicach Borowych. Tego dnia rolnicy mogli podziękować za plony. Tradycyjnie obchody święta plonów rozpoczęły się od mszy świętej w intencji rolników.

Po mszy świętej uczestnicy dożynek w barwnym korowodzie, niosąc wieńce dożynkowe, przemaszerowali na plac parafialny, gdzie wszystkich przywitał Wojciech Brzeziński, wójt gminy Czernice Borowe wraz z Jackiem Bartołdem, przewodniczącym rady gminy.
Starostami tegorocznych dożynek byli Katarzyna Rudna i Stanisław Pszczółkowski. Katarzyna Rudna razem z mężem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 32 ha w miejscowości Nowe Czernice. Gospodarstwo nastawione jest na hodowlę bydła mlecznego. Stanisław Pszczółkowski wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 45 ha, również w miejscowości Nowe Czernice. Gospodarstwo to również nastawione jest na hodowlę bydła mlecznego.
Podczas dożynek w imieniu Dożynki to czas, kiedy rolnicy dziękują za plony, które udało się im zebrać.
- Minął rok, dzisiejszą uroczystością dożynek zamykamy tegoroczne żniwa, by z Matką Boską Siewną otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego. Podziękujmy za to, co gospodarze z pól zdołali zebrać pomimo różnych przeciwieństw. Patrząc z radością na dożynkowy korowód, podziękujmy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto, bo to tradycja nas współtworzy, niosąc nam i zakorzeniając nas w wartościach, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków. Świętujmy więc dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego trudu, pracy na pożytek własny i innych – mówiła prowadząca.
Wieniec dożynkowy uznany jest jako symbol zebranych plonów. W tym roku przygotowały go delegacje z parafii Czernice Borowe, którą reprezentowali mieszkańcy miejscowości Czernice Borowe, z parafii Rostkowo, którą reprezentowali mieszkańcy miejscowości Szczepanki, parafii Pawłowo Kościelne, którą reprezentowali mieszkańcy z miejscowości Kadzielnia i Pawłówko, a także z parafii Węgra, którą reprezentowali mieszkańcy miejscowości Borkowo Falenta.
Wieńce dożynkowe przygotowali mieszkańcy.
- Dziękujemy za piękne, misternie wykonane dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony – dodała prowadząca.
Oczywiście nie zabrakło chleba dożynkowego, którym podzielili się wszyscy mieszkańcy gminy oraz obecni goście.
Do przygotowań dożynek dołączyli także przedstawiciele poszczególnych sołectw, zapraszając wszystkich na swoje stoiska oraz degustacje przygotowanych przez nich potraw. Po części oficjalnej wystąpił zespół „Głos wołającego na Pustyni”, Koło Emerytów i Rencistów z Czernic Borowych, dzieci i młodzież z czernickiej szkoły podstawowej oraz Gminna Orkiestra Dęta pod batutą pana Macieja Kowalskiego przy wsparciu orkiestry z Wieczfni Kościelnej.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB