środa, 24 kwietnia 2019. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Kto odblokuje strefę w Sierakowie?

2018-09-13 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-13 12:00:18)

Podziel się:

W czwartek, 6 września odbyła się konferencja „Prawo do przedsiębiorczości”. Udział w niej wziął Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski oraz Paweł Cybulski, wiceminister finansów, który obiecał pomoc w odblokowaniu strefy.

Po raz kolejny starosta przasnyski postanowił zawalczyć o tereny w Sierakowie. Kilka lat wcześniej tworząc specjalną strefę gospodarczą na tym terenie miał wiele planów rozwojowych dla regionu powiatu przasnyskiego. Jak się okazuje, jednym z problemów jest problem użytkowania wieczystego gruntów, gdyż przedsiębiorcy woleliby inwestować w tereny należące do nich, a nie tylko użytkowane. W momencie, gdy starosta otrzymał zaproszenie na konferencje, postanowił ten moment wykorzystać przedstawiając swoje stanowisko.
- Starosta przygotował stanowisko Konferencji w sprawie odblokowania strefy. Stanowisko nie było głosowane, gdyż obecny na konferencji wiceminister finansów Paweł Cybulski obiecał, że zajmie się tą sprawą. Wiceministra wesprą w tej sprawie przedstawiciele Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz rządowa Agencja Rozwoju Przemysłu. Wszystkie Ministerstwa od dawna znają sprawę, gdyż tam kierował swoje wielokrotne prośby starosta Zenon Szczepankowski – poinformował Sławomir Czaplicki, zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego,Rynku Pracy, Promocji,Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu.
Oto fragment stanowiska starosty przygotowany na konferencję w Sierakowie:
- Strefa gospodarcza o powierzchni 306 ha została utworzona i kompletnie uzbrojona w infrastrukturę techniczną, dla potrzeb przedsiębiorców, przez samorząd powiatu przasnyskiego. Koszt budowy infrastruktury wewnętrznej strefy oraz dróg dojazdowych wyniósł ponad 100 mln zł z funduszy Unii Europejskiej, Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Przasnyszu. Niestety, od 3 lat Wojewoda Mazowiecki odmawia, bez podania podstawy prawnej, zgody na sprzedaż przez starostę przasnyskiego, własności działek budowlanych w tej strefie, zainteresowanym przedsiębiorcom. Podobna sytuacja miała miejsce za poprzedniego wojewody, jednak wtedy po trzech latach blokowania, sprzedaż działek ruszyła i trwała do czasu zmiany rządu. Obecnie przedsiębiorcy, wprawdzie mogą budować w strefie swoje przedsiębiorstwa, ale na bazie użytkowania wieczystego, gwarantowanego ustawą, a nie konstytucją. Budzi to obawy o niestabilność takiej formy prawnej. Kilkunastu przedsiębiorców, którzy nie mogą przekształcić prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, powstrzymuje się z rozpoczęciem inwestycji. Wielu przedsiębiorców zainteresowanych lokalizacją fabryk w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej, zmieniło swoje plany i odeszło w inne miejsca, a nawet do innych krajów - zauważył starosta.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB