Piątek, 23 sierpnia 2019. Imieniny Apolinarego, Miły, Róży

Odsłonili mural Św. St. Kostki. Będzie "patrzył" na mieszkańców

2018-09-19 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-19 15:00:21)

Podziel się:

Przasnysz\\\ W sobotę, 15 września podczas Pielgrzymki Dzieci i Młodzieży do Rostkowa, odbyło się oficjalne odsłonięcie murala, nad którym twórcy przasnyscy długo pracowali.

Mural został namalowany na elewacji jednego z budynków należących do parafii św. Wojciecha w Przasnyszu przy głównej drodze na Warszawę. Projekt wykonał znany, przasnyski wykonawca batików oraz instruktor Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu, Tomasz Jakubowski. Projekt ten został zrealizowany przy współpracy pracowni batiku „Mamut”, Miejskiego Domu Kultury oraz jego pracowników.
Projekt został wsparty przez Fundację Scalam – Prostujemy Drogi Życia oraz Krzysztofa Bieńkowskiego, kierownika delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie. O inspiracji do namalowania muralu wspomniał dyrektor MDK- u.
- Inspiracją do powstania projektu był portret z epoki, przedstawiający czternastoletniego Stanisława Kostkę. Obraz olejny, ze zbiorów Lanckorońskich we Wiedniu został namalowany przez nieznanego artystę, około 1565 roku. W czasie II wojny światowej uległ całkowitemu zniszczeniu. Kopia została wykonana w 2017 roku na podstawie zachowanej fotografii czarno – białej przez Tadeusza Molgę, artystę malarza z Warszawy – wspomniał Krzysztof Gadomski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu. Odsłonięcie muralu odbyło się podczas Pielgrzymki Dzieci i Młodzieży do Rostkowa, na scenie znajdującej się na terenie przasnyskiej „Fary”. Dokonał tego Krzysztof Bieńkowski wraz z Andrzejem Dołęgą.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB