Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Krzynowłoga Mała dumna z polskości

2018-10-01 00:25:00 (ost. akt: 2018-10-01 00:26:58)

Podziel się:

W czwartek, 20 września mieszkańcy gminy Krzynowłoga Mała wzięli udział w uroczystości pod nazwą „Dumni z polskości”. Był to ich wspólny projekt uczczenia 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Gmina Krzynowłoga Mała szukała pomysłu, jak można uczcić tak ważną dla Polski datę, jaką jest 100. rocznica Odzyskania Niepodległości. Wpadli na bardzo oryginalny pomysł.
Centralnym punktem obchodów stało się odsłonięcie 13 tablic osadzonych na polnych głazach, które symbolizują najważniejsze epizody z historii Polski, począwszy od chrztu naszego kraju w X wieku, a skończywszy na odzyskaniu niepodległości w roku 1918. Tak właśnie w Krzynowłodze Małej powstała Aleja Chwały, jedyny taki przykład upamiętnienia całego millennium historii naszego kraju w jednym miejscu – poinformowali pracownicy gminy.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny, która odprawił ksiądz Jacek Wichorowski, proboszcz parafii w Krzynowłodze Małej. Po jej zakończeniu wspaniały koncert dał Lech Makowiecki, znany, polski muzyk. Koncert poświęcony był muzyce patriotycznej. Dalsza część uroczystości odbyła się na placu przykościelnym. Wśród uczestników tego spotkania byli radni, mieszkańcy gminy, dzieci i młodzież, a także przedstawiciele poszczególnych sołectw.
Każdą tablicę wzięli w opiekę reprezentanci innych sołectw. Dzięki temu aleja połączyła symbolicznie całą gminę, która mogła wspólnie oddać hołd bohaterom z przeszłości – dodali.
Aleja Chwały to trzynaście głazów z pamiątkowymi tablicami zawierającymi opisy najbardziej znaczących wydarzeń z tysiącletnich dziejów naszego kraju. Odsłonięcie każdego głazu było poprzedzone wierszem okolicznościowym w wykonaniu uczniów. Każdy głaz został przygotowany przez społeczność konkretnych sołectw , które tym samym objęły patronat nad upamiętnieniem danego epizodu historycznego
Głaz I – ustawiony na chwałę pierwszym Piastom , za wprowadzenie Polski do kraju. Odsłonił go Jan Roman.
Głaz II – ustawiony na chwałę pierwszym naszym żołnierzom , wojom i rycerzom piastowskim broniącym Polski w wiekach średnich. Odsłonił go Przemysław Zembrzuski .
Głaz III – ustawiony na chwałę królom Piastowskim , którzy przywrócili jedność Polski i wzmocnili jej role w świecie. Odsłoniła go Bożena Nidzgorska.
Głaz IV- ustawiony na chwałę naszym wspaniałym rycerzom na miarę Zawiszy Czarnego, walecznym , wiernym swojej ojczyźnie , za którą oddawali życie. Odsłoniła go Bożena Zamielska.
Głaz V – ustawiony na chwałę sławionych bitwach wspaniałej i podziwianej husarii. Odsłoniła go Jolanta Przybyłek.
Głaz VI- ustawiony na chwałę obrońcom wiary chrześcijańskiej. Odsłonił go Zdzisław Łojewski.
Głaz VII- ustawiony na chwałę bohaterom wojny polsko-szwedzkiej i obrońcom Jasnej Góry. Odsłonił go Kamil Gadomski.
Głaz VIII- ustawiony na chwałę reformatorom sejmu wielkiego i twórcom pierwszej polskiej konstytucji. Odsłonił go Bogdan Olszewski.
Głaz IX- ustawiony na chwałę polskim patriotom , którzy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości, przeciwnikom rozbiorów. Odsłonił go Adam Bobiński.
Głaz X – ustawiony na chwałę bohaterskim legionistom dla , których ojczyzna była dobrem najwyższym a także na chwałę twórców naszego hymnu. Odsłoniła go Hanna Popiołek.
Głaz XI- ustawiony na chwałę żołnierzom nocy listopadowej i polakom na przymusowej emigracji. Odsłoniła go Sylwia Umińska
Głaz XII- ustawiony na chwałę walczącym w powstaniu styczniowym , zesłańcom i wywiezionym przez zaborcę na katorgę. Odsłonił go Andrzej Roman.
Głaz XIII- ustawiony na chwałę walczącym w pierwszej wojnie światowej , pragnącym wolnej i niepodległej Polski. Odsłonił go Bogdan Stryjewski.

Po oficjalnym odsłonięciu kamieni oraz ich poświęceniu Jerzy Humięcki, wójt gminy Krzynowłoga Mała podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w projekt.
Nie mam wątpliwości ,że dzisiejszy dzień zapisze się na trwałe w historii naszej gminy . Nie tylko dlatego ,że dziś będziemy upamiętniać stulecie niepodległości naszego kraju. Proszę zwrócić uwagę jak wiele nas dziś tu jest, władze samorządowe, radni i sołtysi , nauczyciele, uczniowie. Mogę więc czuć się dumny ,że jestem współgospodarzem dzisiejszych uroczystości. Wszyscy razem tworzymy lokalną społeczność a lokalne społeczności współtworzą naród. Dzisiaj finalizujemy projekt, z którego możemy być wszyscy dumni , tak jak brzmi główne hasło tego wydarzenia ,,Dumni z polskości” - dodał Humięcki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB