Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

100 lat Niepodległości Polski

2018-11-16 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-16 12:15:26)

Podziel się:

W niedzielę, 11 listopada w Przasnyszu, jak i w całym powiecie, kraju oraz na świecie obchodzono bardzo ważne święto. Dokładnie 100 lat temu, Polska Odzyskała Niepodległość po 123 lat zaborów, walk z okupantem i cierpienia.

Rok 2018 wyznaczył bardzo szczególną rocznicę. Jest nią 100 – lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W latach 1772, 1793 oraz 1795 Polska przestała istnieć na mapie Europy. Walka o niepodległość kraju trwała ponad sto lat. Była naznaczona krwią, która została przelana w wojnach napoleońskich, a także w różnych zrywach niepodległościowych oraz w powstaniu listopadowym, styczniowym i podczas bitew. I wojny światowej.
- Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia – mówił do Polaków Andrzej Duda, prezydent RP.
Dzień 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
Przasnyskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny, która odbyła się w przasnyskiej „Farze”. Po jej zakończeniu wszyscy przemaszerowali na rynek miejski, gdzie trwała dalsza część uroczystości. Nie zapomniano o poległych, odczytano apel Pamięci, a także wręczono nadania i odznaki dla żołnierzy. Przedstawiciele władz wraz z mieszkańcami złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.
- Tradycyjnie, od wielu już lat zbieramy się pod Pomnikiem Niepodległości, aby oddać hołd twórcom i obrońcom odrodzonego w listopadzie 1918 roku Państwa Polskiego, aby dać świadectwo naszej wdzięczności dla pełnej poświęcenia i bohaterstwa walki wielu pokoleń Polaków. Tym wszystkim, którzy walczyli i trudzili się w służbie Ojczyzny winniśmy pamięć i najwyższe uznanie. Dlatego Miasto Przasnysz od lat włącza się aktywnie w obchody Narodowego Święta Niepodległości. W roku 2008, ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „ Rokiem Niepodległości”, w Przasnyszu wznieśliśmy pomnik upamiętniający 90. rocznicę powrotu suwerennej Polski na mapę świata. Podjęliśmy też obowiązek przekazywania depozytu pamięci o ludziach i wydarzeniach tamtych czasów – poinformował Waldemar Trochimiuk.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB