Poniedziałek, 27 maja 2019. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Były zwolnienia lekarskie. Od stycznia podwyżka

2018-11-16 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-16 12:20:22)

Podziel się:

Od początku listopada w całej Polsce oraz w powiecie przasnyskim wzrosła liczba zwolnień lekarskich wśród funkcjonariuszy policji. Był to protest służb związany z niskimi zarobkami. Sytuacja mino trudności była opanowana.

Od początku listobada narastała liczna policjantów na zwolnieniach lekarskich. Nie było łatwo, ale udało się opanować sytuację w powiecie przasnyskim. Mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Policja zapewniła patrole i służby interwencyjne.
- Nie będę mówił o liczbach, ale nie będę ukrywał, że było tego mało. Było ich sporo. To się nasilało w poszczególnych dniach. Od 2 listopada nastapił kryzys. On się nawarstwiał w róznych dniach. Niektórzy policjanci wracali ze zwolnień, gdyż mieli je na trzy, cztery dni, a szli następni. Było i dalej jest cięzko, chociaż na tle jednostek innych i tak znaczna część policjantów zachowała się odpowiedzialnie, a może powiem inaczej nie dała się chorobie myśląc o swojej jednostce, zostając w służbie i zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu przasnyskiego – mówił Tomasz Łysiak, komendant przasnyskiej policji.
W jaki sposób udało się wam zapewnic bezpieczeństwo na terenie powiatu. Jak wygladała w tym czasie praca policjantów.
- Poprzez odpowiednie planowanie i mniejszą liczbę zwolnień lekarskich zapewniliśmy ciągłość pracy. Podzieliśmy 24 godziny na zmiany, aby dyżurny miał możliwość reagowania. Na szczęście choroba nie zmogła większości policjantów z Chorzel. Praktycznie w większości pracowali. Nie było takiego zagrożenia, że w naszym powiecie zabrakło patroli. Najważniejsze jest utrzymać system patroli interwencyjnych. Pewne rzeczy można przesunąć w czasie, ale interwencji nie można zaplanować. Jak będzie wypadek ze skutkiem śmiertelnym nie powiemy poczekajcie, aż wrócimy ze zwolnienia lekarskiego. Trzeba pojechać, udzielić pomocy i zabezpieczyć procesowo. Uważam, że ten kryzys przetrwaliśmy z trudnościami. Znaczna część policjantów zachowała się bardzo odpowiedzialnie i zapewniła bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu przasnyskiego. Nie dała się chorobie. Nie ukrywam, że jednak byliśmy elementem tego samego problemu, który wystapił w całej Polsce – dodał komendant.
W czwartek, 8 listopada udało się podpisać porozumienie pomiędzy związkami zawodowymi funkcjonariuszy a MSWiA. Porozumienie podpisał Krzysztof Hetman, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak, Związek Zawodowy Strażaków „Florian”, Rafał Jankowski, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów oraz Marcin Kolasa, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej i Krzysztof Andura, Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność".
Dzięki niemu od 1 stycznia 2019 roku funkcjonariusze służb, które podlegają pod ministerstwo otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Następna podwyżka w kwocie 500 złotych brutto ma nastapić od 1 stycznia 2020 roku. Dodatkowo MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę oraz będą mieć prawo do pełnopłatnych nadgodzin.
Wymiar czasu pracy funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Obecnie tylko strażacy mogli liczyć na wypłacenie w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny. Od 1 lipca zostana wprowadzone zmiany, a dokładniej odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Na samym początku wprowadzania zmian zostanie zastosowany 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin.
Funkcjonariuszom zaproponowano także, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy nabyli już prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.
MSWiA wraz z przedstawicielami społeczeństwa opracują nowy program rozwoju na lata 2021 – 2024 z uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB