środa, 24 kwietnia 2019. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Odra: czy powiat jest bezpieczny?

2018-11-23 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-23 12:42:45)

Podziel się:

Gdy u naszych sąsiadów w Mławie inspektor sanitarny ostrzega przed prawdopodobnymi przypadkami Odry, przasnyski inspektor zapewnia, że nasz powiat jest wolny od tej choroby. Czy mimo tego możemy czuć się bezpiecznie?

- Od 20 lat nie było zachorowań na Odrę w naszym powiecie . Z tego co pamiętam 3-4 lata temu mieliśmy podejrzenie, podkreślam podejrzenie zachorowania na tę chorobę, które się nie potwierdziło - mówi Maria Śliwińska, powiatowy inspektor sanitarny w Przasnyszu.
Szczepienia ochronne okazały się najskuteczniejszym dotąd narzędziem zwalczania chorób zakaźnych i przyczyniły się w znacznej mierze do ogromnego skoku cywilizacyjnego jakiego doświadczyła ludzkość w ciągu ostatniego wieku.
Za pomocą szczepień osiągnięto spektakularne sukcesy wykorzenienia (eradykacji) najgroźniejszej plagi ludzkości, jaką była ospa prawdziwa, która przed wprowadzeniem szczepień zabijała co trzeciego mieszkańca ziemi. Jesteśmy bliscy osiągnięcia kolejnych sukcesów: eradykacji poliomyelitis (choroby Heinego-Medina), odry i różyczki wrodzonej. Masowe szczepienia ludności Polski doprowadziły do znacznego ograniczenia ryzyka zachorowania m. in. na błonicę oraz wirusowe zapalenia wątroby typu B.
- W naszym powiecie mamy wyższą średnia wszczepialność na te choroby jak Odra, Świnka, Różyczka niż średnia krajowa. Nasza wszczepialność sięga 97% gdy w kraju jest poniżej 95%. Tak wysoki wskaźnik szczepień pozwala również czuć się bezpiecznie tym, którzy z różnych powodów się nie szczepią – mówi Śliwińska.

Nałożenie przez ustawodawcę powszechnego obowiązku poddawania się szczepieniom ochronnym przeciw wybranym chorobom zakaźnym zapewnia odpowiednio wysoki odsetek osób uodpornionych przeciw tym chorobom i skutecznie zmniejsza ryzyko epidemicznego szerzenia się tych chorób zakaźnych w populacji. Obowiązkowe szczepienia ochronne są skuteczną i społecznie powszechnie akceptowaną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne.
Odsetek zaszczepionych osób w Polsce sięga około 95% populacji.
- Przychodnie zgłaszają nam, że wzrosło zainteresowanie szczepieniami. Jeśli chodzi o tzw. Antyszczepionkowców to u nas nie ma takich osób. Z naszych danych wynika, że jeśli ktoś nie szczepi to dlatego, że zapomniał . Mity antyszczepionkowe są bardzo szkodliwe – dodaje Śliwińska.
Ministerstwo Edukacji wystosowało list do rodziców, w którym wskazuje na wagę szczepień.
W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.
- Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością- przekonuje Ministerstwo w liście.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB