Poniedziałek, 27 maja 2019. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Afrykański pomór świń w powiecie

2018-12-02 12:00:00 (ost. akt: 2018-12-02 15:54:13)

Podziel się:

Na terenie powiatu przasnyskiego ustanowiono strefę ochronną w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, obejmującą swoim zakresem teren gminy Krasne. Informacje na ten temat w odniesieniu do ASF potwierdzają lokalne służby weterynaryjne.

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna i wysoce zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym ich śmiertelność sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
-Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem rolników na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych) – informuje Jacek Pogorzelski, powiatowy lekarz weterynarii.
Informacje na temat wprowadzenia strefy ochronnej w odniesieniu do ASF potwierdzają lokalne służby weterynaryjne.
- Rzeczywiście, stało się to za sprawą Decyzji wykonawczej Komisji UE 2018/883 z dnia 18 czerwca 2018 r., zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Decyzja ta sprawiła, że do strefy ochronnej przyłączono m.in. gminę Krasne, leżącą na terenie powiatu przasnyskiego. Trudno nam dokładnie powiedzieć jakie przesłanki stały za taką, a nie inną decyzją komisji. Możemy się domyślać, że ma to związek z bliskością ostatniego ogniska choroby, które wykryto w Nasielsku. Prócz gminy Krasne do strefy ochronnej został włączony niemal cały powiat ciechanowski oraz część pow. makowskiego. Jedna z gmin powiatu przasnyskiego, ze względu na sąsiadujące położenie, również została włączona do strefy ochronnej – informuje Jacek Pogorzelski.
Wspomniana wyżej decyzja wykonawcza do strefy ochronnej włączyła również gminy: Karniewo, Maków Mazowiecki, Rzewnie i Szelków w powiecie makowskim; gminy Ciechanów z miastem Ciechanów, Glinojeck, Gołymin – Ośrodek, Ojrzeń, Opinogóra Górna i Sońsk w powiecie ciechanowskim. Do strefy ochronnej w pow. ostrołęckim włączono gminy: Rzekuń, Troszyn, Lelis, Czerwin i Goworowo oraz powiat miejski Ostrołęka.
Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii w związku z występowaniem ASF w Polsce na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami: obszar zagrożenia (strefa niebieska), obszar objęty ograniczeniami (strefa czerwona), obszar ochronny (strefa żółta
wyimek
-Jednym ze sposobów walki z ASF jest odstrzał sanitarny dzików. W powiecie przasnyskim liczba zwierząt objętych odstrzałem została określona na 161 sztuk dzików. Odstrzał sanitarny ma zostać zrealizowany do 31 marca 2019 – dodaj Pogorzelski.

W celu zwalczania ASF wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie nakazujące odstrzał sanitarny dzików na terenie całego województwa mazowieckiego. Na terenie powiatu Przasnysz obwody łowieckie dzierżawią następujące koła łowieckie, które będą realizowały w/w odstrzał : Gronostaj Chorzele, Tumak Ciechanów, K.Ł Jednorożec, Bażant Przasnysz, Las Przasnysz, Jeleń Przasnysz oraz koła łowieckie z Wołomina, Wielbarka, Warszawy, Modlina i Legionowa. Na terenie strefy ochronnej dzierżawią obwód dwa koła łowieckie tj. WKŁ 181 Wesoła i K.Ł Jarząbek. Dziki pozyskane w strefie ochronnej (żółtej)  muszą trafić do chłodni (tusza wraz z patrochami) gdzie zostaną pobrane próby w kierunku ASF.
-Wprowadzenie strefy ochronnej (czyli tzw. strefy żółtej) na terenie gminy Krasne rodzi konsekwencje dla hodowców. Muszą oni koniecznie przestrzegać zasad bioasekuracji swoich gospodarstw. Zasad odpowiedniej bioasekuracji powinni przestrzegać również hodowcy świń poza strefami wyznaczonymi z związku z ASF i są one objęte obecnie kontrolami. Wszystkie 200 gospodarstw w strefie ochronnej zostały skontrolowane, wydano 40 decyzji w sprawie poprawy stanu bioasekuracji w kontrolowanych gospodarstwach- wyjaśnia Jacek Pogorzelski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB