Poniedziałek, 23 września 2019. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Istota świąt Bożego Narodzenia

2018-12-20 12:00:00 (ost. akt: 2018-12-20 15:45:53)

Podziel się:

Istotą Wigilii Bożego Narodzenia jest przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka. Większość Polaków pod wigilijnym obrusem kładzie sianko. Dla naszych czytelników poświęcił je ks. kanonik Adam Chmielewski w Rostkowie.

Podczas świąt celebrujemy rodzinę, a także takie wartości , jak wzajemna miłość, pokój i pojednanie, ponieważ to są szczególne wartości Wigilii Bożego Narodzenia.
Przy stole wigilijnym zostawiamy wolne miejsce. Jest to symbol ewangeliczny, która ma nam przypomnieć, jak Maryja wraz z Józefem byli odtrąceni. Ten symbol ma nam przypominać, że należy się troszczyć o wszystkich ludzi i nie odtrącać ich w potrzebie. To szczególny znak, że jesteśmy gotowi na przyjście Jezusa Chrystusa.
- Jednym z najważniejszych polskich zwyczajów podczas Wigilii Bożego Narodzenia jest łamanie się opłatkiem składając sobie życzenia. Wieczerze rozpoczynamy od pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki, która symbolizuje gwiazdę betlejemską, która poprowadziła Trzech Króli do narodzonego Jezusa, oraz od odczytania fragmenty Ewangelii św. Łukasza oraz szczerej, wspólnej modlitwy. Pod obrusem kładziemy sianko. To nawiązanie do stajenki betlejemskiej, czyli miejsca narodzin Chrystusa.- Ksiądz Kanonik Adam Chmielewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Rostkowie
Większość Polaków pod wigilijnym obrusem kładzie sianko. Jest to jedna z tradycji świątecznych, choć mało kto wie, jaki jest jej rodowód. Zgodnie z wiarą chrześcijańską sianko jest nawiązaniem do żłóbka, w którym leżał zaraz po swoim urodzeniu Jezus Chrystus. Wszyscy nasi czytelnicy wraz z przedświątecznym numerem Kuriera Przasnyskiego otrzymują poświęcone w Rostkowie sianko wigilijne.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB