Wtorek, 12 listopada 2019. Imieniny Konrada, Renaty, Witolda

Boże Narodzenie u harcerzy

2019-01-02 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-02 16:30:14)

Podziel się:

W czwartkowy wieczór, 20 grudnia, w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Przasnyszu spotkali się harcerze z terenu całego powiatu przasnyskiego, z Hufca ZHP Przasnysz na wspólnym kolędowaniu i podzieleniu się opłatkiem.

Udział w spotkaniu wziął Krzysztof Bieńkowski, starosta przasnyski, Łukasz Chrostowski, burmistrz miasta Przasnysz, przedstawiciele służb mundurowych, Halina Fabrykiewicz, w imieniu Koła Przyjaciół Harcerze oraz najważniejsi, czyli druhny i druhowie z powiatu przasnyskiego. Wigilia harcerska rozpoczęła się od zapalenia „Obrzędowego ogniska”, w tym przypadku światełek od Betlejemskiego Światła Pokoju przywiezionego przez harcerzy do Przasnysza ze Słowacji.
Historia Betlejemskiego Światła Pokoju zaczęła się w Betlejem, gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. - To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju – informują harcerze.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano w 1986 roku w Linz, w Austrii. Była to część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja wówczas nosiła nazwę „Światło w ciemności” . C roku jakieś dziecko wybrane przez ORF odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a następnie jest ono transportowane do Wiednia, gdzie ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Tradycją harcerzy jest odbieranie światełka od słowackich skautów.
Wigilia była czasem życzeń oraz wspomnień minionego roku. Każda drużyna mogła przedstawić swoje dotychczasowe dokonania.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB