środa, 20 listopada 2019. Imieniny Anatola, Edyty, Rafała

30 placówek będzie strajkować!

2019-04-04 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-04 11:54:48)

Autor zdjęcia: fot. arch. ZNP

Podziel się:

Strajk nauczycieli został ogłoszony na dzień 8 kwietnia. Trwają rozmowy rządu polskiego ze związkowcami, ale na chwile obecną nie ma spełnionych postulatów strajkujących. 30 placówek z powiatu planuje walczyć o swoje.

Już drugi tydzień w mediach huczy od informacji na temat strajku nauczycieli, który jest planowany na 8 kwietnia i ma potrwać do odwołania, a dokładniej do dnia spełnienia przez polski rząd postulatów strajkujących, czyli podniesienia wynagrodzenia o 1000 złotych.
Ile wynosi minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego?
Powodem takiej determinacji środowiska nauczycielskiego są niskie pobory. Rząd odpierając postulaty nauczycieli cały czas podpiera się tak zwanym średnim nauczycielskim wynagrodzeniem, ale te stawki niestety nie odzwierciedlają realnych wynagrodzeń pracowników oświaty. Od stycznia 2019 roku wysokość minimalna wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym na stopniu nauczyciela stażysty wynosi 2538 złotych , nauczyciela kontraktowego 2611 zł, mianowanego to 2965 złotych, zaś nauczyciel dyplomowany otrzymuje 3483 złote.
Stawki te niestety nie mają wiele wspólnego z realnymi wynagrodzeniami nauczycieli. Do jej średniej wlicza się różne dodatki, jak na przykład za pełnienie funkcji kierowniczej, nagrodę jubileuszową, czy też dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, a także odprawę emerytalną.
Według art. 30 ust. 1 pkt 3 i 4 i art. 30a ustawy Karta Nauczyciela wynagrodzenie zasadnicze składa się z wielu składników, a ich znaczna część w świetle przepisów prawa pracy nie jest uznawana za wynagrodzenie i nie może być utożsamiane z comiesięcznymi zarobkami, jak odprawa emerytalna (rentowa). Według Sądu Najwyższego ma ona charakter świadczenia socjalnego i jest ono związane z przejściem pracownika na emeryturę lub rentę inwalidzką. Podobny, socjalny charakter ma odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy. W skład wysokości średniego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wlicza się dodatki funkcyjne i motywacyjne. Obejmuje ono także świadczenia niewypłacane co miesiąc, czyli nagrody za osiągnięcia w pracy i jubileuszowe, świadczenia incydentalnie oraz wynagrodzenie roczne, czy świadczenia wypłacane raz na 5 lat. To jednak nie wszystkie zawiłości prawne, które są zawarte w przepisach prawa.
Na czym będzie polegał strajk nauczycieli?
Strajk nauczycieli został ogłoszony z 35-dniowym wyprzedzeniem, po to, aby rząd miał czas przygotować się do rozmów ze strajkującymi.
- Nikogo nie zaskakujemy. Uprzedzamy o tym, kiedy rozpocznie się strajk. Mówimy, na czym on polega oraz o jego możliwych konsekwencjach. Informujemy także o tym jak ważna jest rola nauczycieli w systemie edukacji, że to nasza praca ma wpływ na wyniki uczniów czy na uzyskanie promocji do następnej klasy. Podkreślamy, że rząd nie powinien lekceważyć nauczycieli. Stąd decyzja o strajku – ogłosił Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Ponad 30 powiatowych placówek oświatowych ma zamiar strajkować...
Od 5 marca trwa referendum strajkowe. W rozmowie z Barbarą Żarnecką, prezesem Powiatowego Oddziału ZNP dowiedzieliśmy się, że na 33 placówki oświatowe, do strajku przystąpiło ich aż 30. Oznacza to, że jeśli rząd nie podejmie dialogu ze środowiskiem nauczycieli, 8 kwietnia nie będzie zajęć lekcyjnych. Nauczyciele przyjdą do pracy, ale nie będą jej podejmować, czyli nie odbędą się żadne zajęcia lekcyjne.
Co w takim wypadku rodzic może zrobić z dziećmi?
W tym przypadku rodzice muszą się zastanowić, co zrobić z dziećmi. Dla rodziców najmłodszych pociech, które nie ukończyły 8 lat jest opcja płatnego urlopu i skorzystania z druku Z-15. Przysługuje on w sytuacji choroby dziecka, ale także jeśli placówka oświatowa, do której uczęszcza dziecka została nieprzewidzianie zamknięta. Jeśli dojdzie do strajku nauczycieli, będziemy mieli do czynienia właśnie z takim nieprzewidzianym zamknięciem.
Wszyscy z niecierpliwością czekamy na wyniki rozmów i ostateczna decyzje o strajku

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. X #2715495 | 178.235.*.* 12 kwi 2019 15:05

    Czego się dziwicie!!! Nie ma czego tym nierobom spodobała się polityka naszego Państwa, rozdawnictwo na lewo i prawo więc i naszym "pracusiom" się udzieliło i też chcą dostać coś za nic.... tym razem chodzi o podwyżki 1000 zł. Jeśli to nasze Państwo ustąpi.... Pojawia się pytanie kto będzie następny.... Hmmm może małe przedsiębiorstwa tak jak policja czy nauczyciele też powinny połowa zawiesić działalność połowa na L4 żeby upomieć się o swoje a przynajmniej zwolnienie z tak wysokiego ZUS który wykończył niejednego młodego próbującego założyć własną działalność człowieka. Nauczyciele nie oznacza to że Was popieram, bo jestem przeciwny Waszemu protestowi, macie tyle przywilejów, że moim zdaniem połowę powinno się Wam zabrać, a nauczyciel hehehhe to podobno powołanie, (przed chwilą czytałem post na FB jednej pani nauczycielki że lubi być nauczycielką), a wiec nie można mieć wszystkiego i pieniążki i satysfakcję ?? Nie za dużo hihhi oczywiście myslę że jesteście leniami i nierobami i za to chcecie otrzymywać większe Pieniążki ... Wstyd... Pozdrawiam

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. NIEZADOWOLONY #2712424 | 89.230.*.* 8 kwi 2019 20:46

    NIECH SIĘ WEZMĄ DO ROBOTY ZA DOBRZE NAUCZONE DZIECI NP.JĘZYKA ANGIELSKIEGO A NIE IN STRAJKI W GŁOWIE NAUCZYCIEL I TAK MA DOBRZE WAKACJE FERIE ŚWIĘTA ITP. WOLNE I PŁATNE RUZNE PRZYWILEJE ITP.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz