Poniedziałek, 19 sierpnia 2019. Imieniny Emilii, Julinana, Konstancji

Gminne Misterium Męki Pańskiej

2019-04-29 12:00:00 (ost. akt: 2019-04-29 14:29:23)

Podziel się:

Tradycyjnie gmina Przasnysz zaprosiła wszystkich chętnych mieszkańców powiatu do wspólnego rozważania Drogi Krzyżowej z elementami Misterium Męki Pańskiej przygotowanymi przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Nowej Krępie.

Do tradycji gminy Przasnysz weszło wspólne przezywanie misterium męki Pańskiej. Co roku w jej organizację zaangażowane są różne środowiska działające na jej terenie, a także mieszkańcy. W tym roku zarówno nabożeństwo, jak i droga krzyżowa odbyły się na Świętym Miejscu, którym przewodniczył Jacek Daszkowski, dziekan przasnyski. To właśnie on nawoływał swoich parafian do modlitwy w ciszy i zadumie.
Podczas wędrówki między stacjami wierni rozważali słowa ks. Piotra Pawlukiewicza. Na każdej z nich młodzież prezentowały sceny nawiązujące do ostatnich chwil życia ziemskiego Jezusa Chrystusa i jego drogę na śmierć. Tymi znakomitymi aktorami okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Krępie. Krzyż za każdym razem niósł kto inny, raz urzędnicy, raz nauczycieli, sołtysi, a innym razem młodzież.
Szósta stacja drogi krzyżowej to otarcie twarzy Jezusa przez Weronikę. ks. Piotr Pawlukiewicz w swoich rozważaniach wspominał o żołnierzu i jego niecodziennym ogłoszeniu. - Przed laty w jednej z gazet ukazało się niecodzienne ogłoszenie. Pewien żołnierz, trzymający wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza dziękował w nim nieznanej kobiecie, która w upalny, letni dzień otarła mu pot z twarzy. Wtedy, stojąc na baczność, nie mógł powiedzieć ani słowa. Teraz chciał okazać jej wdzięczność. Ile miłości jest w geście otarcia twarzy bezradnemu człowiekowi. Jezus odnajdzie wszystkich, którzy kiedykolwiek Mu to uczynili – wspominali.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB