środa, 13 listopada 2019. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Radni miejscy chcą miasta róż

2019-05-09 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-09 10:56:49)
fot. E. Łukasiak

fot. E. Łukasiak

Podziel się:

Na posiedzeniu komisji radni dyskutowali na temat zieleni w mieście. Zauważyli, że jest potrzeba zwiększenia terenów zielonych na jego obszarze. Do burmistrza i przewodniczącego rady wystąpiono z wnioskiem o stworzenie programu rewitalizacji.

-Rozmawialiśmy z radnymi klubu PSL i Mieszkańcy z Regionu, i myślę, że inni też mają pewien problem, na który chcę zwrócić uwagę. Jest to sprawa odbudowy zieleni miejskiej, czyli zielonej infrastruktury miasta – powiedział Sławomir Czaplicki, radny. Zauważył, że jest ona równie ważna, jak infrastruktura techniczna i zaproponował zarówno radnym, jak i burmistrzowi przyjęcie programu rewitalizacji zieleni. - Jak wiemy zieleni w naszym mieście jest zbyt mało, a w ostatnich latach niektóre realizowane inwestycje być może zostały przeprowadzone z brakiem wyobraźni w tej kwestii, niektóre oczywiście wymagały pewnych korekt czy usunięcia drzewostanu lub zieleni, co zrozumiałe, ale w ślad za tym powinny iść nowe intensywne nasadzenia oraz odrestaurowanie i utworzenie tak zwanej małej zieleni. Tak w moim przekonaniu i przekonaniu wielu mieszkańców nie było i to powinniśmy zmienić – mówił Czaplicki. Tłumaczył też, że jest to sprawa wymagająca najszybszego wdrożenia stałej i systematycznej rewitalizacji zieleni w mieście oraz dbania o naturę.

Zielono w rynku i mnóstwo roślin wzdłuż ulic
Radny podał kilka przykładów jak zazielenienie miałoby wyglądać. - Rynku nie da się prawdopodobnie dodrzewić, bo trzeba by zrywać płyty, a to mogłoby być ekonomicznie i racjonalnie nieuzasadnione, aczkolwiek nie przesądzam tego, ale powinniśmy go zazielenić i ukwiecić. Na przykład wykorzystując do tego latarnie, na których można zainstalować kwietniki, czy usadowić klomby z pięknymi kwiatami, które były symbolem i wizytówką naszego miasta. Wszyscy pamiętamy że Przasnysz nazywano miastem róż. Do dobrych tradycji należy powracać – wyjaśniał radny. Dopowiedział, że mały park zniknął przy okazji rewitalizacji miejskiego rynku. -Była to potrzebna inwestycja, ale mam wrażenie, że jej realizatorom zabrakło wyobraźni i o miejskiej zieleni w tym miejscu zapomnieli – nadmienił. Radny zaproponował przegląd miasta aby ustalić, gdzie można stworzyć nieduże parki, zazielenić ulice. Na koniec wypowiedzi radny poprosił burmistrza oraz przewodniczącego rady o przygotowanie projektu uchwały o podjęciu prac nad programem rewitalizacji zieleni w mieście.

Jest poparcie wśród radnych na utworzenie programu
Pomysł Sławomira Czaplickiego zaakceptował Piotr Kołakowski, radny oraz Wojciech Długokęcki, przewodniczący rady. - Bardzo się cieszę, że jest taka inicjatywa. Odnośnie sekcji zieleni miejskiej. Swego czasu pracowałem w MZGKiM i taka sekcja była, ale nie wiem, czy to jest ekonomicznie wskazane – mówił przewodniczący, który, potwierdził, że byłaby to inwestycja w zdrowie mieszkańców. Hubert Kwiatkowski, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska stwierdził, że na bieżąco dokonywana jest wycinka drzew, ale są też nowe nasadzenia. -Na terenie zieleni przy jednostce wojskowej usunęliśmy około 50 drzew, starych akacji, to trzeba podkreślić, a w to miejsce posadziliśmy 80 drzew. To nie jest równoważne przyrodniczo, bo wiadomo, te drzewa zanim urosną, to potrzebujemy troszeczkę czasu, natomiast ilościowo sadzimy więcej, niż wycinamy – wyjaśnił naczelnik. Dopowiedział, że również jest za utworzeniem programu rewitalizacji. Radny Jarosław Włodarczyk natomiast zauważył, że park miejski jest mini parkiem. Wyjaśnił, że widzi potrzebę zagospodarowania małych powierzchni, ale ważne jest aby utworzyć duży park, jak sam zaznaczał wielokrotnie, „park z prawdziwego zdarzenia”. Na temat zieleni miejskiej i nasadzeń nowej roślinności napiszemy więcej w kolejnych wydaniach Kuriera.
Dorota Zberowska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB