Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Politechnika podpisała akt na zakup lotniska

2019-05-22 12:00:00 (ost. akt: 2019-05-22 13:57:08)

Podziel się:

Mamy to! 2 maja Politechnika Warszawska podpisała finalny akt notarialny na zakup lotniska w Sierakowie. Teren posłuży m.in. do testowania tworzonych na uczelni rozwiązań dla lotnictwa; w pobliżu powstanie też centrum badawczo-rozwojowe PW. To szansa na potężny impuls rozwojowy dla powiatu przasnyskiego
Od kilku godzin w serwisach branżowych i ogólnopolskich mediach pojawiają się informacje o zakupie przez Politechnikę Warszawską powiatowego lotniska w Sierakowie k. Przasnysza (m.in. PAP, Wprost, Forsal). Jak donoszą media, końcowy akt notarialny zakupu działek związanych z lądowiskiem w Przasnyszu został podpisany na początku maja przez dziekana Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW prof. Janusza Frączka. Przy podpisaniu obecni byli również kierownik projektu prof. Robert Głębocki, starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski oraz wicestarosta Waldemar Trochimiuk.
"Politechnika Warszawska, jako największy polski uniwersytet techniczny, potrzebuje poligonu doświadczalnego, na którym będzie można przeprowadzać testy nowych technologii" - powiedział PAP dr inż. Antoni Kopyt z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW.
Teren lotniska z towarzyszącą mu infrastrukturą został zakupiony dzięki współfinansowanemu ze środków unijnych projektowi o wartości 33 mln zł. W ramach projektu (który zakończy się w grudniu 2020 r.) Politechnika planuje również stworzyć na miejscu centrum badawczo-rozwojowe, w którym będą mogli pracować naukowcy. "Zbudujemy w ten sposób zaplecze badawcze, które w kolejnych latach da Politechnice Warszawskiej możliwość rozwoju i pozyskiwania nowych projektów badawczych" - podkreślił dr Kopyt.
„Realizacja projektu poligonu doświadczalno-wdrożeniowego przez Politechnikę na terenie lądowiska w Sierakowie ma szansę stać się kołem zamachowym dla rozwoju strefy gospodarczej i całego powiatu przasnyskiego, dlatego też Rada i Zarząd zdecydowały się wesprzeć uczelnię i udzielić specjalnego rabatu na sprzedaż działek” – powiedział starosta Krzysztof Bieńkowski.
Na podst. PAP.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB