Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Powiat i Politechnika czynią starania o utworzenie Technikum Lotniczego przy ZSP w Przasnyszu

2019-08-01 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-01 11:01:05)

Podziel się:

W tej sprawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Powiatu Przasnyskiego i Politechniki Warszawskiej. 11 czerwca 2019 r. w gabinecie starosty gościli dr hab. inż. Robert Głębocki i Krzysztof Drabarek z Politechniki Warszawskiej.
Dyskutowano o utworzeniu nowego kierunku – technik mechanik lotnictwa. Kierunek ten mógłby znaleźć się w ofercie Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu już w 2020 roku, co niewątpliwie uatrakcyjniłoby ofertę edukacyjną Przasnysza. Silnym argumentem przemawiającym za utworzeniem kierunku dla przyszłych pilotów i mechaników samolotowych jest bezpośrednie sąsiedztwo miasta z lotniskiem sportowo-biznesowym oraz ogromne zapotrzebowanie rynku na tego typu specjalistów.
Politechnika Warszawska, która stała się niedawno właścicielem lądowiska chce na tym terenie inwestować w budowę „Poligonu doświadczalno – wdrożeniowy” i rozwijać nowoczesne technologie lotnicze. W planach są badania nad dronami i ich wykorzystanie dla potrzeb m.in. rolnictwa i leśnictwa. Wraz z rozwojem projektu pojawią się również firmy z branży lotniczej, które z pewnością będą potrzebować mechaników lotniczych.
-To niewątpliwie zawód przyszłości – mówi Starosta Krzysztof Bieńkowski. –Mamy coś, czym nie dysponuje większość samorządów w Polsce – lotnisko i zaplecze badawczo-rozwojowe Politechniki Warszawskiej. Jest to doskonała baza do badań nad technologiami przyszłości. – komentuje Starosta. -Dlatego chcemy kształcić młodzież, która tu znajdzie miejsce pracy dla siebie i pozostanie w naszym powiecie. Uczniowie będą też mieli możliwość kształcenia się na studiach w tym kierunku na Politechnice Warszawskiej.
Rozmowy trwają. Czy placówka będzie szkoliła przyszłych mechaników samolotowych okaże się już pod koniec roku. Jedno jest pewne: wykorzystanie zaplecza w postaci lotniska i dobrej współpracy z Politechniką Warszawską powinno przydać się młodym, którzy chcą rozwinąć skrzydła.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB