Nasze strony wykorzystują pliki cookies.
Polityka Prywatności    ROZUMIEM

Reklama

Slider

Do akcji wyjeżdżają około 40 razy w ciągu roku

Za cztery lata jednostka OSP z Czernic Borowych będzie obchodzić stulecie swojego istnienia. Obecnie w swoich szeregach ma 43 druhów, tym 3 druhny i 2 druhów honorowych. Czerniccy strażacy – ochotnicy do akcji wyjeżdżają średnio 40 razy w roku.

Jednostka OSP Czernice Borowe powstała 15 maja 1924 roku. Jej założycielami byli: Henryk Brzeźniak, Lucjan Smoleński oraz Wacław Sieklicki. W skład pierwszego zarządu weszli druhowie: Lucjan Sieklicki – prezes, Henryk Brzeźniak – naczelnik, Antoni Błażejewski – sekretarz oraz Józef Dobrzyński – skarbnik.
W pierwszym roku działalność jednostki polegała na rekrutacji kandydatów na strażaków. W 1925 roku odbywały się regularne spotkania w szkole i pobierane były składki członkowskie w wysokości 2 złotych. Z zachowanego protokołu z roku 1927 wynika, że na walne zebranie wówczas przybyły 52 osoby, rok później było ich – 98, a w roku 1929 – 76 osób. W późniejszych latach organizacja liczyła od 30 do 50 strażaków
Pierwsza remiza OSP Czernice Borowe powstała w 1927 roku. Po II wojnie światowej Tymczasowy Zarząd OSP Czernice Borowe przygotowywał się od 1947 roku do budowy murowanej remizy. Aby zdobyć fundusze strażacy, jak przed wojną, organizowali zabawy taneczne, loterie, przedstawienia oraz kwestę publiczną. Od 1955 orku gromadzono materiał budowlany na strażnice. Trzy lata później rozpoczęto pierwsze prace budowlane. W 1959 roku w sprawozdaniu na Zarządzie Głównym Związku ochotniczych Straży Pożarnych wykazano, że wkład własny wynosi 240 tys. zł, a koszt budowy remizy to 805 tysięcy złotych. Dzięki pomocy finansowej Wojewódzkiej Dyrekcji PZU, a także Zarządu Wojewódzkiej OSP w roku 1962 ukończono budowę Domu Strażaka o powierzchni 400 m 2. W roku 1982 na gruncie podarowanym przez Włodzimierza Bielawskiego dobudowano murowany garaż ze świetlicą, składzik, toaletę i śmietnik. W 2004 roku OSP jako właściciel nieruchomości zawarł umowę z Urzędem Gminy Czernice Borowe na nieodpłatne użyczenie budynku na potrzeby Gminnego Centrum Informacji i Gminnej Biblioteki Publicznej. Dzięki tej współpracy w 2006 roku wyremontowani cały budynek, w 2009 roku na parkingu znajdującym się przed nim położono kostkę.
– W roku 1933 wygraliśmy zawody pożarnicze na szczeblu powiatowym.  Za wygraną otrzymaliśmy motopompę. Aktualnie nie mamy z bardzo jakiś szczególnych osiągnięć, jednak staramy się aktywnie uczestniczyć w możliwych zawodach i osiągać jak najlepsze wyniki – mówi Łukasz Łąkowski, obecny naczelnik i jednocześnie kierowca OSP Czernice Borowe.
Na początku lat 70 druhowie z Czernic Borowych otrzymali samochód marki Bedford,  kolejnym był Żuk, potem Star 25. W roku 1994 zakupiony został ciężki samochód gaśniczy marki Tatra 148 z imponującym zbiornikiem 10 tysięcy litrów wody.  W 2001 roku jednostka otrzymała Lublina 3304.
– W 2005 roku zakupiliśmy z własnych środki auto terenowe marki GAZ Ella GKR, a ostatnim naszym zakupem jest Renault Midlum z 2011 roku z pełnym wyposażeniem dla całej 6 osobowej załogi – opowiada dalej Łukasz Łąkowski.
Pierwszy sztandar został nadany jednostce OSP czernice Borowe w dniu 9 czerwca w 1930 roku. Pierwsza jego renowacja miała miejsce w 1984 roku, a następna w 2014 dzięki darowiźnie jednej z rodzin w Czernicach Borowych.
– Jeśli chodzi o nasze akcje to każdy wyjazd jest inny i wymaga od nas innego podejścia. Wszystko zależy od sytuacji, jednak myślę, że najgorsze są dla nas zniszczenia mienia, choć często jeździmy także do wypadków oraz zdarzeń losowych. Wyjeżdżamy około 40 razy w roku. W poprzednim roku byliśmy drugą jednostką poza KRSG, która najczęściej wyjeżdżała do akcji w powiecie przasnyskim –  mówi Łukasz Łąkowski, naczelnik OSP Czernice Borowe.
Obecnie jednostka OSP Czernice Borowe liczy 43 druhów w tym 3 kobiety oraz 2 honorowych
– W ostatnich latach otrzymaliśmy wiele dofinansowań oraz środków od urzędu gminy co pozwoliło nam na zakup niezbędnego sprzętu oraz umundurowania dla ochotników – mówi naczelnik OSP Czernice borowe – Cały czas Współpracujemy z urzędem gminy oraz parafia czernice Borowe Obecny skład zarządu to
i Łukasz Łąkowski – naczelnik kierowca, Cezary Kołakowski – prezes, Mariusz Trojanowicz – zastępca naczelnika, Mirosław Nałęcz – skarbnik.
Komisja rewizyjna: Grzegorz Urbański, Michał Granoszewski, Marek Kobyliński.
IP, WS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Slider